Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla
Zdroj foto: Profimedia

SPOTLIGHT: Do EU letos připlulo přes 185 000 migrantů přes Středozemní moře

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě nebo společnost jako takovou.

Date: sobota, 30. září

Name day: Jeroným

History: 30. září 1929 začala pokusně vysílat britská televizní společnost BBC.

Situace na Ukrajině

  • Rusko v noci na pátek podniklo raketový útok na Mykolajiv na jihu Ukrajiny a zasáhlo blíže neurčený objekt infrastruktury, škody však nezpůsobilo, uvedl šéf Mykolajivské oblasti Vitalij Kim. 
  • Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek večer jednal s někdejším členem vedení žoldnéřské Wagnerovy skupiny Andrejem Troševem o vytvoření dobrovolnických jednotek určených zejména pro boj na Ukrajině. 

Do EU letos připlulo přes 185 000 migrantů přes Středozemní moře

Přes Středozemní moře se letos dostalo do Evropy zatím zhruba 186 000 migrantů. Z nich 130 000 registruje Itálie, což znamená nárůst o 83 procent ve srovnání se stejným obdobím minulého roku. Informovala o tom podle agentury DPA ve čtvrtek v Radě bezpečnosti OSN ředitelka kanceláře Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v New Yorku Ruven Menikdiwelaová.

Na trojnásobek ve srovnání s loňskem letos v létě vzrostl i počet utonulých a pohřešovaných ve Středomoří. Je jich nejméně 990, včetně mnoha dětí, uvedl Dětský fond OSN (UNICEF). Prudce roste také počet nezletilých, kteří přicházejí bez doprovodu, varuje UNICEF.

Itálie čelí migrační krizi, lídři země a EU oznámili akční plán

by @dancakoprivova

Z Náhorního Karabachu odešly asi dvě třetiny jeho arménských obyvatel

Z Náhorního Karabachu k včerejšímu ránu odešlo přes 84.000 etnických Arménů, což jsou více než dvě třetiny jejich počtu v tomto regionu spadajícím pod Ázerbájdžán. Podle agentury TASS to uvedlo tiskové oddělení vlády v Jerevanu.

Arméni z Náhorního Karabachu prchají poté, co ázerbájdžánské jednotky minulý týden provedly v této oblasti krátkou vojenskou operaci s cílem převzít nad ní kontrolu. Karabašské úřady kapitulovaly. Arménské obyvatelstvo z Náhorního Karabachu odchází kvůli tomu, že má strach z pronásledování a etnických čistek navzdory prohlášením z Baku, které slibuje respektovat jejich práva.

Reflex se nemusí omluvit za Pitomia, Okamura má být dle NS tolerantnější

Týdeník Reflex se nemusí předsedovi SPD Tomiu Okamurovi omluvit za to, že ho v časopise i na webu nazýval Pitomiem. Okamura podle Nejvyššího soudu (NS) musí projevit vyšší stupeň tolerance. NS ve zveřejněném rozhodnutí změnil rozhodnutí odvolacího soudu a potvrdil verdikt prvoinstančního. Okamura ČTK sdělil, že rozhodnutí považuje za protiústavní s ohledem na dřívější verdikt Ústavního soudu (ÚS) v této kauze.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day