Itálie čelí náporu migrantů. Společně s Evropskou unií řeší, jak situaci napravit. Italská vláda proto prodlouží dobu, během které bude možné zadržovat migranty v zařízeních před jejich případným vyhoštěním, na 18 měsíců. Podle premiérky Giorgii Meloniové se řídí evropskými pravidly. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová nabídla například posílení námořních a vzdušných patrol nebo pomoc při registraci běženců.
Italský Ostrov Labmedusa čelil v posledním týdnu nečekaně velkému přívalu migrantů. Na lodi připlulo podle dostupných dat více než 12 tisíc migrantů. Na místě proto došlo k přetížení záchytného centra, které má kapacitu 400 lidí. Část migrantů italská vláda převáží na Sicílii a společně se zástupci Evropské unie řeší, jak migrační krizi vyřešit.
Právě pomoc Evropské unie je podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyen a italské premiérky Giorgii Meloni stěžejní. Setkaly se spolu proto přímo na středomořském ostrově nedaleko afrického pobřeží. EU nabídla pomoc ve formě posílení námořních a vzdušných patrol nebo pomoc pohraniční agentury Frontex při registraci běženců.
Itálie se poté rozhodla pro prodloužení doby, během které bude možné migranty zadržovat v zařízeních před případným vyhoštěním, a to na 18 měsíců ze současných šesti. Zvýšit by se měl i samotný počet těchto zařízení.
Do Itálie se od začátku roku dostalo přes 126 tisíc migrantů, což je dvakrát více než za stejné období loni. Italská premiérka spolu s šéfkou unijní exekutivy věří, že EU musí pracovat na uzavření dohod s africkými státy. Ty by je měly motivovat k lepším kontrolám lidí mířících do Evropy.
Státy Evropské unie pracují na schválení migrační reformy, která by státům zasaženým migranty pomohla. Do té doby jsou na to především právě Itálie a Řecko samy, pokud se ostatní státy nerozhodnou jim například příjmem migrantů ulevit.
Sousední státy Itálie se však na příval lidí připravují také, například rakouský kancléř Karl Nehammer o víkendu uvedl, že by mohlo dojít k posílení kontrol na hranicích s Itálií. Francie chce na hraničním přechodu s Itálií vytvořit nové migrační středisko, které by sloužilo pro dočasné zadžení migrantů, kteří nebudou mít povolení k přechodu hranice.
O dalších opatřeních bude italská vláda ještě jednat. Premiérka Meloniová především chce sledovat, zda EU drží své závazky a snaží se migrační tlaky zmírnit.
Zdroj: ČTK, Politico, France24, BBC