Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Itálie čelí migrační krizi, lídři země a EU oznámili akční plán

Itálie čelí náporu migrantů. Společně s Evropskou unií řeší, jak situaci napravit. Italská vláda proto prodlouží dobu, během které bude možné zadržovat migranty v zařízeních před jejich případným vyhoštěním, na 18 měsíců. Podle premiérky Giorgii Meloniové se řídí evropskými pravidly. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová nabídla například posílení námořních a vzdušných patrol nebo pomoc při registraci běženců.

Italský Ostrov Labmedusa čelil v posledním týdnu nečekaně velkému přívalu migrantů. Na lodi připlulo podle dostupných dat více než 12 tisíc migrantů. Na místě proto došlo k přetížení záchytného centra, které má kapacitu 400 lidí. Část migrantů italská vláda převáží na Sicílii a společně se zástupci Evropské unie řeší, jak migrační krizi vyřešit.

Jestli si někdo myslí, že tuto krizi můžeme vyřešit jen v rámci Itálie, tak se zásadně mýlí.
Georgia Meloni, italská premiérka

Itálie bojuje s extrémními vlnami veder a ničivými požáry

by @markysuch

Právě pomoc Evropské unie je podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyen a italské premiérky Giorgii Meloni stěžejní. Setkaly se spolu proto přímo na středomořském ostrově nedaleko afrického pobřeží. EU nabídla pomoc ve formě posílení námořních a vzdušných patrol nebo pomoc pohraniční agentury Frontex při registraci běženců.

Itálie se poté rozhodla pro prodloužení doby, během které bude možné migranty zadržovat v zařízeních před případným vyhoštěním, a to na 18 měsíců ze současných šesti. Zvýšit by se měl i samotný počet těchto zařízení.

To je dostatek času na provedení veškerých kontrol, a také na vyhoštění v případě těch, kteří nemají právo na mezinárodní ochranu.
Giorgia Meloni, italská premiérka

Do Itálie se od začátku roku dostalo přes 126 tisíc migrantů, což je dvakrát více než za stejné období loni. Italská premiérka spolu s šéfkou unijní exekutivy věří, že EU musí pracovat na uzavření dohod s africkými státy. Ty by je měly motivovat k lepším kontrolám lidí mířících do Evropy.

Státy Evropské unie pracují na schválení migrační reformy, která by státům zasaženým migranty pomohla. Do té doby jsou na to především právě Itálie a Řecko samy, pokud se ostatní státy nerozhodnou jim například příjmem migrantů ulevit.

Sousední státy Itálie se však na příval lidí připravují také, například rakouský kancléř Karl Nehammer o víkendu uvedl, že by mohlo dojít k posílení kontrol na hranicích s Itálií. Francie chce na hraničním přechodu s Itálií vytvořit nové migrační středisko, které by sloužilo pro dočasné zadžení migrantů, kteří nebudou mít povolení k přechodu hranice.

O dalších opatřeních bude italská vláda ještě jednat. Premiérka Meloniová především chce sledovat, zda EU drží své závazky a snaží se migrační tlaky zmírnit.

Zdroj: ČTK, Politico, France24, BBC

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.