Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Desetina mladých Čechů a Češek má příznaky těžké deprese

Nárůst výskytu těžké deprese u mladých lidí v Česku, druhé kolo příjmaček na střední školy a odchod statisíců lidí z Rafáhu na jihu Pásma Gazy. To jsou nejdůležitější zprávy dne.

Datum: středa, 22. května
Svátek: Emil

Desetina mladých lidí má příznaky těžké deprese

Každý desátý mladý člověk má příznaky těžké deprese, se středními příznaky se jich potýká zhruba 16 procent. Vyplývá to z průzkumu Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Podle lékařů a lékařek by tématu měla politická reprezentace věnovat větší pozornost, v Česku podle nich chybí prevence i odborné služby.

Jak udržovat základní hygienu, když máme duševní problémy?

@eevelka

Mladí lidé jsou s tím zhoršujícím se duševním zdravím ponecháni prakticky sami,“ uvedl vedoucí výzkumného týmu Radek Ptáček. Chybí podle něj zejména motivující preventivní programy, které by bránily tomu, aby se rozvinulo duševní onemocnění. To by snížilo zátěž na odborné služby. „Psychiatr 'hasí' až akutní stavy, na prevenci není čas,“ řekl přednosta kliniky Martin Anders.

Pokud se ty nebo někdo v tvém okolí potýká s problémy s duševním zdravím a tápeš, na koho se obrátit, vyhledej odbornou pomoc. Prvním krokem může být třeba:

Linka bezpečí (Sdružení Linky bezpečí): 116 111 (nonstop), ZDARMA (pomoc pro děti, mládež a studující do 26 let).

Linka první psychické pomoci (Cesta z krize): 116 123 (nonstop), ZDARMA (krizová pomoc pro dospělé).

Taky se stalo:

Žactvo se může přihlásit do druhého kola přijímaček na střední školy, termín je do pátku

Uchazeči a uchazečky o studium na středních školách, kteří doposud neuspěli v přijímacím řízení, mohou od úterního rána podat v systému DiPSy přihlášku do druhého kola. Musí tak učinit nejpozději do pátku 24. května do 23:59.

Izrael odhaduje, že za dva týdny odešlo z Rafáhu už 950 tisíc Palestinců a Palestinek

Izraelská armáda odhaduje, že z celého Rafáhu se za poslední dva týdny evakuovalo přibližně 950 tisíc lidí, zatímco její jednotky operují ve východní části tohoto města na jihu Pásma Gazy při hranicích s Egyptem. Zhruba 300 tisíc až 400 tisíc civilistů ve městě zůstává, hlavně v oblasti u pobřeží a v některých čtvrtích v centru.

Jeden člověk zemřel při turbulencích během letu z Londýna do Singapuru

Jeden člověk zemřel a další byli zraněni při silných turbulencích na lince singapurských aerolinek z Londýna do Singapuru. Letadlo podle agentury AP patrně několik minut prudce klesalo a následně nouzově přistálo v Bangkoku, kde na něj čekaly záchranné týmy. Čtyři hodiny po přistání letadla bylo hospitalizováno ještě 18 lidí, dalších 12 se bude léčit mimo nemocnici. 

Zdroj: ČTK