Dopis českých umělců a umělkyň kvůli příměří v Pásmu Gazy, nové odvody do ruské armády a Bulharsko s Rumunskem v Schengenském prostoru.
K dění v Pásmu Gazy se důrazně vyjádřili čeští umělci a umělkyně, kteří na sobotním předávání cen Anděl roztáhly plachtu s nápisem ARTISTS FOR CEASEFIRE. Podle zpěváka Tomáše Kluse, který byl jedním z nich, tak chtěli dát najevo svůj nesouhlas s humanitární situací v Pásmu Gazy a upozornit na to, že jim situace není lhostejná. Zároveň vyzdvihli otevřený dopis, který podepsali a adresovali prezidentu Pavlovi i české vládě.
V Jeruzalémě začal v neděli večer čtyřdenní protest proti vládě Benjamina Netanjahua, během něhož chtějí demonstranti postavit před parlamentem stanové městečko. Požadují, aby vláda uzavřela dohodu s palestinským hnutím Hamás o propuštění rukojmích držených od 7. října v Pásmu Gazy, a volají také po nových volbách.
Odvody začínají v pondělí 1. dubna a potrvají do 15. července. Povinná vojenská služba se podle nových pravidel, která vstoupila v platnost 1. ledna, týká občanů ve věku 18 až 30 let, napsala ruská státní agentura TASS. Ruský parlament loni odhlasoval zvýšení horní věkové hranice pro povolání do armády z 27 na 30 let.
Zatím končí kontroly jen na vnitřních vzdušných a námořních hranicích s ostatními členskými zeměmi. Pozemní kontroly zůstávají, což znepokojuje řidiče kamionů, upozornila agentura AFP. Důvodem zachování kontrol na silnicích je veto Rakouska, které se obává přílivu žadatelů o azyl.
Horší kvalitu ovzduší způsobil saharský prach, který se nad regiony od sobotního rána vyskytuje. Lidé by se v této situaci měli mimo jiné kvůli možnému horšímu dýchání venku vyvarovat náročnějších fyzických aktivit.
Zdroj: ČTK