Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.
Date: Neděle, 21. srpna
Name day: Johana
History: Vojenský zásah armád pěti států Varšavské smlouvy v Československu v noci z 20. na 21. srpna a následná okupace Československa, která zastavila reformní proces pražského jara.
V noci z 20. na 21. srpna roku 1968 vstoupila na tehdejší území Československa spojenecká vojska pěti komunistických zemí. Jednalo se konkrétně o vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky. Mezi zeměmi, které spadaly pod Varšavskou smlouvu a vpádu se nezúčastnily, byly Albánská socialistická lidová republika a Rumunská socialistická republika.
Sovětský svaz vpádem reagoval na reformy související s Pražským jarem, jehož stoupenci v čele s Alexandrem Dubčekem požadovali liberalizaci v oblastech ekonomiky, svobody tisku a pohybu osob či možnosti vícestranné vlády.
Krátce po vpádu tanků a vojsk byla obsazena většina důležitých československých měst a letišť. Důležité bylo také znemožnit vysílání zdejších médií, to se okupantům však povedlo pouze nakrátko, zaměstnanci Československého rozhlasu i televize se přesunuli do improvizovaných studií, odkud tajně vysílali dál.
Československým příslušníkům armády bylo zakázáno klást spojenecké armádě odpor, veřejnost však protestovala déle než týden, což Sovětské vládě zkazilo pověst v očích světové veřejnosti. O necelý půlrok později se na Václavském náměstí v Praze na protest upálil Jan Palach.
Spojenecká vojska zůstala na území Československa až do roku 1991, reformy Pražského jara byly svrženy a v Československu nastalo takzvané období normalizace.
Letadlo etiopských aerolinií se tento týden výrazně zdrželo na lince ze súdánského hlavního města Chartúmu do etiopské metropole Addis Abeby. Oba piloti v kokpitu usnuli a minuli cílové letiště. Boeing kvůli spícím pilotům nezahájil včas sestup a přistál až při druhém přiblížení.
Při nehodě autobusu na jihovýchodě Turecka přišlo dnes o život 16 lidí. Dalších 21 lidí utrpělo zranění. Podle guvernéra provincie Gaziantep Davuta Güla jsou oběťmi turečtí občané.
Podle tureckých médií narazil autobus do sanitky, hasičského vozu a automobilu patřícího novinářům, kteří přijeli na místo dřívější dopravní nehody na silnici mezi Gaziantepem a Nizipem. Přesná příčina nehody není známa.