Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Bek hodlá jednat o vratných grantech na VŠ či rozšíření povinné školní docházky

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: středa, 17. května

Name day: Aneta

History: 17. května 2005 byl ve světě poprvé slaven Mezinárodní den proti homofobii a transfobii.

Situace na Ukrajině

  • Včerejší noční útok na Kyjev byl podle Ukrajiny výjimečný svým rozsahem. Rusko při něm použilo drony i rakety. Vyžádal si nejméně tři zraněné.

EU schválila nejpřísnější regulaci trhu s kryptoměnami na světě

Státy Evropské unie včera definitivně schválily pravidla regulace trhů s kryptoměnami, která zavádějí dosud nejpřísnější mezinárodní standard pro obchodování na trhu s virtuálními aktivy. Zprostředkovatelé budou díky nové normě shromažďovat údaje o prodávajících a kupujících, což má zabránit praní špinavých peněz či zkomplikovat obcházení unijních sankcí. Informovala o tom Rada EU, která zastupuje členské země.

Je třeba se připravit na jakýkoliv scénář, reagovala Cichanouská

Běloruská opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská uvedla, že je třeba se připravit „na jakýkoli scénář“. Reagovala tak na zvěsti o údajné nemoci autoritářského vůdce země Alexandra Lukašenka. Ten se na veřejnosti neobjevil od vojenských přehlídek v Moskvě a v Minsku 9. května a v neděli chyběl rovněž na ceremonii k poctě státní vlajky, což přiživilo spekulace o jeho zhoršujícím se zdravotním stavu.

Diktátor Lukašenko je prodlouženou rukou Kremlu, Bělorusko rozděluje už téměř 30 let

@eevelka

Bek hodlá jednat o vratných grantech na VŠ či rozšíření povinné školní docházky

Nastupující ministr školství Mikuláš Bek (STAN) chce diskutovat o zavedení vratných studijních grantů pro vysokoškoláky tak, aby měli možnost absolvovat studia i studenti bez silného sociálního zázemí. Plánuje také posilovat všeobecný charakter středního vzdělávání, a to i gymnaziální větve. Budovat chce ale i instituce pro výuku bakalářů a rekvalifikace. Uvedl to včera na tiskové konferenci k představení svých priorit. Chce také jednat o prodloužení povinné školní docházky tak, aby do vzdělávacího systému vtáhl ty, kteří se ani nepokusí o vstup na střední školu. Nevyloučil v té souvislosti možnost zrušení 9. tříd. Proti návrhu ODS se však už dříve vyslovili lidovci.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day