Otevření debaty o záchvatech paniky, sbírka na uzdravování české krajiny a výbuchy Nord Streamu jako výsledek ukrajinské sabotáže. To jsou nejdůležitější zprávy dne.
V úterý postihl australského moderátora počasí na stanici ABC News Breakfast záchvat paniky. „Někteří z vás možná vědí, že mě občas postihují záchvaty paniky, a vlastně se to děje právě teď,“ řekl Nate Byrne. Vysílání převzala moderátorka Lisa Millar, která uvedla, že si Byrnovy otevřenosti velmi váží.
Byrne o svých záchvatech paniky psal v článku pro ABC News Australia už v roce 2022. Svěřil se v něm, že spolupracoval s psychologem, aby přišel na mechanismy zvládání, protože právě zpravodajství v přímém přenosu je jedním ze spouštěčů jeho ataků. Australský moderátor svou otevřenou reakcí a upřímnou výpovědí otevřel nejen ve světě médií společenskou debatu o tom, že by se lidé neměli za své ataky stydět a naopak o nich otevřeně promlouvat.
Člověk v tísni vyhlašuje sbírku na uzdravování české krajiny s názvem SOS Krajina v tísni. Cílem je získat peníze na opatření, která zastaví vysychání lesů a půdy, masivní úbytky orné půdy nebo mizení některých druhů a rostlin. Vzniknout by mohla nová protipovodňová opatření a krajinné prvky jako aleje, větrolamy, remízky, tůně či mokřady zadržující vodu. Organizace o tom informovala v tiskové zprávě. Na sbírku mohou lidé přispět skrze webovou stránku.
Slovenský premiér Robert Fico, na kterého byl v květnu spáchán pokus o atentát, řekl, že očekává další útok na člena vládní koalice. Uvedl to v reakci na úterní demonstraci proti ministryni kultury Martině Šimkovičové a ministrovi spravedlnosti Borisovi Suskovi, kterou svolaly dvě opoziční strany. Podle Fica, jenž svého středečního projevu na sociální síti využil k další kritice opozice, nevládních organizací a médií, ministerstvo vnitra muselo posílit ochranu Šimkovičové kvůli hrozbám, že ji zabijí.
Výbuchy na plynovodech Nord Stream ze září 2022 byly výsledkem skromné ukrajinské tajné operace. S odvoláním na řadu ukrajinských a západních představitelů to napsal list The Wall Street Journal (WSJ), podle kterého měla sabotážní počin na svědomí šestičlenná posádka malé jachty. Plán původně schválil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj; později se operaci snažil zastavit, ale neúspěšně, tvrdí WSJ. List se v obsáhlém materiálu odkazuje mimo jiné na čtyři vysoce postavené ukrajinské činitele z oblasti obrany a bezpečnosti, kteří se buď operace přímo zúčastnili, nebo o ní věděli. Všichni uvedli, že plynovody byly legitimními cíli v rámci konfliktu, který Rusko v únoru 2022 rozpoutalo na Ukrajině.
Zdroj: ČTK