Kontroverze kolem advokátky Lucie Hrdé, extrémní víkendové počasí a zabránění útokům plánovaným během olympiády a paralympiády. To jsou nejdůležitější zprávy dne.
Advokátka Lucie Hrdá, která je známá svým dlouhodobým bojem za práva obětí domácího a sexuálního násilí, se v posledních týdnech ocitla uprostřed kontroverze kvůli své roli v případu soudce Romana Švaňhala. Ten čelí obvinění z týrání své partnerky a Hrdá ho zastupuje, což je v rozporu s jejími veřejně proklamovanými postoji, jež prosazuje jako aktivistka. Podle nedávných zjištění u toho navíc využívá postupy, proti kterým dlouhodobě vystupuje, což odmítá. Z důvodu kontroverze už Hrdá opustila spolek Bez trestu, který spoluzaložila.
Ačkoliv Soudce Švaňhal byl nepravomocně odsouzen k peněžitému trestu za křivé obvinění své partnerky, proti rozsudku se odvolal. To znamená, že případ bude pokračovat u vyšší instance. Navzdory rozsudku Ministerstvo spravedlnosti zatím neplánuje Švaňhala dočasně zprostit jeho funkce, což vyvolalo další debaty o tom, zda by měl být soudce, obviněný z tak závažného jednání, nadále v aktivní službě.
Celá situace zasáhla i spolek Bez trestu, který Hrdá spoluzaložila. Organizace, která se zaměřuje na boj proti bagatelizaci domácího násilí, oznámila, že se s ní rozešla, protože její angažmá v případu soudce Švaňhala je v rozporu s principy spolku. Hrdá proto z Bez trestu na konci srpna odešla a organizace se rozhodla své aktivity dočasně pozastavit.
Situace ohledně předpovědi extrémních srážek je podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) podobná jako při velkých povodních v letech 1997 a 2002. Podle vydaného varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) může od čtvrtka do neděle na některých místech spadnout víc než 300 milimetrů srážek. Kvůli riziku povodní ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) požádal organizátory společenských akcí, aby zvážili, zda je jejich konání v pátek a v sobotu bezpečné. Ministři to uvedli na středeční tiskové konferenci.
Důvěryhodnost vlády a Sněmovny od jara mírně stoupla, nyní jim věří necelá čtvrtina občanů. Naopak v případě prezidenta nebo Senátu se výsledky mírně zhoršily. Hlava státu má nyní důvěru 53 procent lidí a horní parlamentní komora 30 procent veřejnosti. Vyplynulo to ze srpnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Nejvyšší důvěře dvou třetin lidí se mezi ústavními institucemi i přes mírný pokles stále těší starostové a obecní zastupitelstva, zatímco kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) a Sněmovna vyšly z hodnocení opět nejhůře.
Francie během olympijských a paralympijských her zabránila třem útokům, uvedl podle deníku Le Monde národní protiteroristický prokurátor Olivier Christen. Dodal, že lidé, kteří tyto útoky plánovali, byli zatčeni, a ocenil, jak se francouzská policie a soudní orgány během her s hrozbou vypořádaly.
Text: ČTK