Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Rozbombardované nádraží, antikoncepce pro Ukrajinu a první afroamerická soudkyně Nejvyššího soudu

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

❗️Trigger warning: Článek obsahuje drastické záběry z Ukrajiny!

Date: pátek, 8. dubna

Name day: Ema

Occasion: Mezinárodní romský den

History: 8. dubna 1912 se narodil Jozef Gabčík, hrdina protinacistického odboje.

🇺🇦 Situace na Ukrajině

  • ❗️Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen se má dnes setkat s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Součástí delegace je také šéf unijní diplomacie Josep Borrell a slovenský premiér Eduard Heger.
  • ❗️Evropská unie schválila v rámci pátého sankčního balíčku ukončení dovozu uhlí z Ruska.
  • Charkovská oblast byla za posledních 24 hodin ostřelována 48krát, 15 lidí bylo zraněno.
  • ❗️Při ruském raketovém útoku na nádraží v Kramatorsku zemřelo přes 30 lidí a přes 100 dalších bylo zraněno, uvedly podle Reuters ukrajinské dráhy. V posledních hodinách vzrostl počet obětí na 50 a zahrnuje i děti.
  • Rusko vyhošťuje 45 polských diplomatů a konzulárních pracovníků, zemi mají opustit do 13. dubna, uvedla polská rozhlasová agentura IAR.

Ruské rakety zasáhly nádraží v Krematorsku, 50 lidí zemřelo

V pátek ráno obletěla svět zpráva, že ruské rakety zasáhly v Krematorsku na východě Ukrajiny vlakové nádraží, které se používá k evakuaci tísíců lidí pryč z města. Podle starosty byly v době útoku na nádraží asi 4 tisíce lidí. 50 z nich zemřelo a 100 jich bylo zraněno, mezi mrtvými je údajně i pět dětí. Ruská strana obvinila z útoku Ukrajinu.

Ukrajina urgentně potřebuje postkoitální antikoncepci pro znásilněné ženy

Stejně jako v nespočtu dalších válečných konfliktů i na Ukrajině bohužel dochází ke znásilňování ukrajinských žen ruskými okupanty. Znásilnění se řadí k ostatním válečným zločinům, které Rusko na Ukrajině provádí. Zaznamenány byly už desítky případů, ženy jsou často znásilňovány před zraky svých dětí a v posledních dnech si i preventivně holí hlavy, aby nebyly pro ruské vojáky atraktivní. V Česku byla proto zorganizována sbírka na nákup balíčků postkoitální antikoncepce, která může být použita až 5 dní po pohlavním styku. Sbírka byla ukončena a antikoncepce už míří na Ukrajinu.

EU schválila zákaz dovozu ruského uhlí

Evropská komise schválila už pátý balík sankcí proti Rusku. Zahrnuje nejen zákaz dovozu ruského uhlí, ale také omezení lodní a silniční nákladní dopravy z Ruska. Zároveň Evropská unie aktualizovala svůj sankční seznam, na který teď přibyde až 217 ruských činitelů a oligarchů a 18 subjektů. Mělo by se jednat o lidi blízké Kremlu.

Zdroj: Profimedia

Ketanji Brown Jackson se stane první afroamerickou soudkyní Nejvyššího soudu USA

Americký senát včera večer potvrdil Ketanji Brown Jackson jako soudkyni Nejvyššího soudu USA. Je tak první afroamerickou soudkyní, která kdy získala post u nejvyšší soudní instance USA. Ketanji Brown Jackson byla kandidátkou současného amerického prezidenta Joe Bidena. Při hlasování ji podpořilo 53 senátorů, proti se vyslovilo 47.

Zdroj: Profimedia

Supreme Court bude mít první afroamerickou soudkyni

@martinastrel

Zdroje: ČTK, The Kyiv Independent, Seznam Zprávy, ČT24, AFP News