Některé americké státy čeká invaze miliard cikád. Poprvé po 221 letech se tam totiž ve stejném roce vyrojí hned dvě potomstva. Některé cikády budou navíc kvůli infikování houbou posedlé sexem.
Do Spojených států míří cikádová apokalypsa. V některých státech už začala, jiné se na ní teprve připravují. Zní to šíleně a šílené to taky je, tak si pojďme shrnout, o co se vůbec jedná! 👇
Asi 16 amerických států na Středozápadě a jihovýchodě se připravuje na invazi bilionů cikád. Poprvé po více než 200 letech se tam totiž ve stejném roce vyrojí dvě potomstva – potomstvo XIX, které se rojí každých 13 let, a také potomstvo XIII, které se líhne po 17 letech. Naposledy se tak stalo v roce 1803, když byl americkým prezidentem Thomas Jefferson, jeden z Otců zakladatelů Spojených států.
Takzvané periodické cikády žijí dlouhé roky ukryté v zemi. Až na konci svého životního cyklu, když se půda dostatečně ohřeje, vychází na zemský povrch. Důsledkem oteplování klimatu se nyní dostávají ven dříve, kvůli čemuž se obě potomstva setkávají ve stejný čas. Na malém území jižně od Michiganského jezera se pole působnosti dvou rojů dokonce překrývá.
Tmaví brouci budou v zasažených oblastech pokrývat kmeny stromů i domy. Ačkoliv jsou pro člověka neškodné, někteří lidé z nich mohou mít fobie a zůstat kvůli jejich vysokému výskytu uvěznění doma. Cikády jsou jinak zdrojem obživy pro ptactvo a v posledních letech se čím dál častěji také vyskytují na jídelníčcích amerických restaurací.
Největším ukazatelem jejich přítomnosti pak bude jejich cvrkot, který dosahuje hlasitosti až 100 decibelů. To je přibližně úroveň zvuku motocyklu nebo sbíječky.
Mnohé z cikád, které se v dalších týdnech ve Spojených státech objeví, budou nevědomými hostiteli houby, která je bude zevnitř požírat a proměňovat je v sexem posedlé zombies. Parazitická houba Massospora cicadina je totiž na zemském povrchu infikuje, převezme kontrolu nad jejich těly a bude je udržovat naživu jen proto, aby se během rozmnožování rozšířila na další cikády.
Massospora je něco jako STD světa cikád. Jakmile se cikády nakazí prvním stádiem onemocnění, začnou houbu šířit i na své partnery. Samci začnou navíc reagovat na volání jiných samců – obvykle švihání křídly používají k přilákání samce jen samičky, kvůli infikaci houbou ale budou tímto způsobem lákat samce i jiní samci. Míra rozmnožování se tak o to zvýší.