Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Sophie Šarláková: „Svému mladšímu já bych vzkázala, že má cenu se nevzdávat."

Sophie je mladá a talentovaná influencerka, kterou znáš nejspíš z Instagramu. Je nominovaná na letošní ročník Czech Social Awards v kategorii Rising Star. Co o sobě prozradila v rozhovoru?

Se Sophií jsme probrali všechno od psychických problémů přes upřímnost na sociálních sítích až po to, co momentálně dělá pro planetu. Prozradila nám také, kdo ji v tvorbě ovlivňuje a jaké má plány do budoucna.

Co pro tebe nominace znamená?

Pocit, že to, co dělám, má smysl. Kdyby to bylo možné, chtěla bych svému mladšímu já ukázat, že má cenu se nevzdávat.

Proč by pro tebe měli lidé hlasovat?

Upřímně ani nevím jinou odpověď, než že by mi to udělalo radost. Pořád jsem trochu zmatená z toho, že jsem vůbec nominovaná.

Co se snažíš skrze své sítě předávat?

Chci pro lidi vytvořit safe space, ve kterém najdou pochopení. Když mi bylo 14, myslela jsem si, že jsem na psychické problémy sama. Proto chci ukazovat, že je nás hodně a že i když to je těžké, tak to zvládnem.

Co je pro tebe při komunikaci na sociálních sítích důležité?

Upřímnost a ukazování real věcí, i když nejsou občas úplně růžové.

Kdo ovlivňuje tebe?

Nejvíc mi s působením na sociálních sítích pomohla kamarádka @sarajand, díky které jsem začala tvořit kontent, překonala strach a začala postovat, co mě baví.

Letošní ročník se snaží upozornit na nutnost ochrany biodiverzity, děláš ty něco pro planetu a přírodu?

Už odmalička třídím, což beru za minimum. Snažím se omezit fast fashion a hledat věci, které se mi momentálně líbí na Vintedu. Když třídím oblečení, tak ho dávám na charitu, aby neskončilo někde v popelnici.

Koho na české scéně nejraději sleduješ? Kdo tě naopak nebaví?

Na insta nejraději sleduji kamarádky babi, která přidává několik fotek za den. Působí to strašně pure a naprosto to miluju. Nemám asi nikoho, kdo by mě vysloveně nebavil. Respektive mě nikdo nenapadá. Když mě nebaví, tak toho člověka nesleduju a neřeším.

Měla jsi někdy fázi, ve které jsi chtěla se sítěmi přestat?

Hodněkrát. Přišlo mi, že spousta lidí to dělá líp a nemá cenu pokračovat, protože mě stejně všichni nesnáší.

Jak vnímá tvou tvorbu na sítích tvá rodina?

Trochu se tomu smějí, protože na sociálních sítích jsem sluníčko a v realitě jsem člověk, který neni schopný vylézt z postele, postarat se o sebe a fungovat. Snažím se ale ukazovat i tuto stránku psychických problémů, ale nechci tím přinášet negativní energii. Nejdříve to nechápali, ale teď to vcelku respektují.

Jako byl impulz k tomu začít sdílet na sítích i content o svém mental health? (Moc tě za to obdivujeme a děkujeme ti za to!) A jaké jsou na to reakce?

Dělala jsem to hlavně pro svoje mladší já, který si myslelo, že už tu v 18 letech nebudu. Bylo mi jasné, že se tak cítí spousta lidí, a je dobré jim ukázat, že by se za to neměli stydět, protože psychické problémy jsou nemoc jako každá jiná. (Jinak moc děkuji a posílám objetí.)

Co bys chtěla dělat v budoucnu? Máš nějaké konkrétní kariérní sny?

Chtěla bych pracovat s dětmi se speciálními potřebami. Už nějaký pátek dobrovolničím u dětí s poruchami autistického spektra, a i když jdu na kurz v sebehorší náladě, alespoň jednou se s nimi usměju a cítím se lépe.

Co je podle tebe největším problémem mladé generace?

Porovnávání se s okolím a vysoké nároky na sebe samotné. A samozřejmě závislost na telefonech. Jsem ráda, že jsem ještě zažila klasické dětství, kdy na mě kamarádi zazvonili, jestli bych mohla ven.

Jak vypadá tvůj běžný den?

Vstanu, vypiju litr kafe, občas zvládnu jít do školy, natočím kontent, nesmí chybět čtení knížek a taky ráda chodím na procházky. Zní to vcelku nudně a neproduktivně, ale vzhledem k tomu, že ještě dva roky zpět jsem spala 16 hodin denně a nebyla jsem schopná vyjít ven, je to pro mě pokrok.

Tvoje guilty pleasure?

Koukání na TikToku na videa, kde se čístí koberce nebo opravují make-up paletky. MILUJU TO!

Co bys chtěla vzkázat FOMO čtenářům?

Jestli jste to dočetli až sem, tak děkuji! Doufám, že budete mít hezký den, a budu moc vděčná, když pro mě budete hlasovat. 🤍

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.