Slovensko v posledních dnech řeší případ brutální šikany jedenáctileté dívky. I když to tak nemusí vypadat, šikana se objevuje ve společnosti čím dál častěji. V Česku se s ní například setká více než polovina žáků.
Trigger warning: V článku je zmíněna šikana a její explicitní popis. Pokud ti toto téma nedělá dobře, článek prosím nečti. Stay safe.
Na otřesný případ jako první upozornila televize Markíza. Podařilo se jí získat záběry, na kterých parta dětských agresorů do jedenáctileté dívky násilím lije alkohol, bije ji, svléká do naha, a navíc si to celé natáčí a sdílí to na sociální sítě.
Když jedenáctiletá dívka přestala reagovat, skupina teenagerů se údajně dohadovala, co řeknou záchranářům a policii. Údajně se i snažili zamaskovat všechny stopy. Dívka následně skončila v nemocnici. Případem se už zabývá slovenská policie.
Šikana je celospolečenský problém, který se v posledních letech objevuje častěji, a to především mezi dětmi. Jinak tomu není ani v České republice.
Z průzkumu společnosti Scio uskutečněného v roce 2019 se s fyzickým nebo psychickým ubližováním ve školní třídě setkává až 85 % žáků. V průzkumu odpovídalo 39 tisíc dětí ze 158 základních škol. Podobné výsledky zaznamenalo Scio i v minulých letech.
"Celé tři čtvrtiny žáků prvního stupně a dvě třetiny druhého se setkávají s fyzickým ubližováním ve třídě. Z toho více než 15 % uvádí, že k fyzickému ubližování dochází často," říká Jon Šotola ze společnosti Scio.
Šikana je opakované ubližování od někoho, komu se sám nemůžeš bránit. Může probíhat ve škole, ale i mimo školu, v rámci kroužku, na táboře, přes internet nebo v práci.
Nejčastěji probíhá v kolektivech, kde jsou z formálního hlediska všichni na stejné úrovni, například právě ve škole, mezi přáteli nebo v kolektivu pracovníků. "Šikana je záměrný agresivní chování a může být buď psychická, nebo fyzická. Typickým rysem je, že ten agresor využívá svojí převahy," řekla psycholožka Zuzana Karásková Ulbertová v podcastu pro Linku bezpečí, která obětem šikany pomáhá.
Šikanu může zažít kdokoliv v jakémkoliv věku. Chování agresora se navíc často zhoršuje a může být krutější. Nikdo ale nemá právo druhým ubližovat, a to žádným způsobem.
V případě, že jsi se stal/a obětí šikany, neboj se ozvat. Ať už někomu, komu věříš, rodičům nebo učiteli ve škole. Můžeš se také ozvat na už zmíněnou Linku bezpečí, a to na čísle 116 111.