Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Umělci z Jižní Koreje, které stojí za to sledovat

Jihokorejská hudební scéna nejsou jenom BTS. Pojďme se spolu podívat na skupiny nebo sólisty, kteří by ti rozhodne němeli chybět v playlistech.

Epik High

Žánr: alternativní hiphop

Tohle trio je mnohými označováno za legendu jihokorejské hudební scény. Spolu jsou už od roku 2003 a za tu dobu vydali deset studiových alb a slušné množství singlů. Jsou kompletně self-producing banda, což není na tamní scéně úplná samozřejmost.

Trio se zkládá z Tabla, Mithry a DJ Tukutze. Tablo je takový Ferda Mravenec skupiny, jelikož dělá skoro všechno – rapuje, píše songy a melodie, dělá producenta a ještě je taťkou na plný úvazek. Taťku taky dělá většině K-pop idolů, jelikož k nim spousta z nich vzhlíží. Například BTS jsou velkými fanoušky Epik High, a prý se dokonce obě skupiny kamarádí.

Epik High vynesl do mainstreamu song Born Hater, který je obří kolaborací těch nejlepších z nejlepších. A to je další důležitý znak skupiny – kluci jsou schopní sbírat jihokorejské umělce jako Pokémony. K jejich kolaboracím patří například CL, Zico, Lee Hi, Giriboi, IU nebo Simon Dominic – tedy jedny z největších jmen scény.

Fun facts:

 • Tablo má jako správný muž svůj podcast na Spotify.
 • Než se dal Mithra na dráhu rappera, psal poezii.
 • Tablo má IQ 160. Studoval na Stanfordu anglickou literaturu a kreativní psaní a není se čemu divit – he’s a lyrical genius.
 • V roce 2016 byli kluci na Coachelle.

Dark side of K-pop industry

by @_00_3_12

Stray Kids

Žánr: šířeji K-pop, ale svoje si najdou fanoušci elektra, trapu, future bass a třeba hiphopu (takže pop vlastně vůbec, ale that's how mafia works).

Stray Kids (SKZ) je osmičlená skupina, která se zformovala v roce 2017 skrz tzv. survival show se stejným jménem (basically Superstar, akorát je cílem vytvořit skupinu. Jestli nemáš v životě dost traumatu, doporučuju se podívat).

Podobně jako u Epik High a netradičně v rámci K-popových skupin jsou SKZ self producing skupina. Jejich leader a zároveň producent (a rapper a vokalista a dancer a list goes on) Bang Chan se podílí na velké většině jejich hudby. Celkem produkoval přes 100 songů.

Fun facts:

 • V rámci Stray Kids funguje subunit 3RACHA, která zaštiťuje její tři hlavní rappery.
 • Měli collab s Alessem na singlu Going Dumb.
 • Momentálně jsou na svém druhém world tour – to v jazyce K-popu znamená, že jsou v Americe. Ale fingers crossed a třeba zavítají i do Evropy.
 • Ve skupině jsou dva Australani – Felix a Bang Chan.

Lee Hi

Dvě slova: heavenly vocals

Lee Hi je zpěvačka a písničkářka. Pokud jsou ti blízké žánry jako R&B, soul a blues, tak ti rozhodně nesmí utéct. A nejspíš ani neuteče, kromě své hudby totiž dělá nespočet kolaborací, a je tak velká šance, že ať už v jihokorejské hudební scéně zapluješ kamkoliv, narazíš na ni. V roce 2020 se upsala labelu AOMG, který zaštiťuje lidi, jako je Jay Park, Loco, Simon Dominic nebo UFC fighter Cha Sungjung (známý jako The Korean Zombie).

Jejím rozpoznávacím zanamením je little girl, big voice a jakmile její hlas jednou uslyšíš, jen tak na něj nezapomeneš.

Fun Facts:

 • Debutovala v roce 2012, kdy jí bylo teprve 16 let a už tehdy zněla jako Amy Winehouse na vrcholu své kariéry.
 • Se značkou MAC vytvořila červenou rtěnku, která se jmenuje stejně jako ona.

Park Jimin

Žánr: K-pop, R&B

Ne, není to ten Park Jimin. Park Jimin nebo Jamie, jak si někdy nechává říkat, je tak trošku underdog jihokorejské hudební scény, ačkoliv se pravidelně objevuje v televizi. Známá je především pro svoje insane pěvecké výkony a hostování pořadu After School Club. Kromě zpěvu taky rappuje a je kámoška snad s každým z industry. Například s Bang Chanem ze Stray Kids nebo Veronem ze Seventeen, se kterým je zároveň v uskupení M.O.L.A., kam kromě jich dvou spadá napříkald taky rapper a zpěvák Woodz.

Fun facts:

 • Narodila se v Koreji a nějakou dobu žila v Thajsku.
 • Mluví plynně anglicky.
 • Stejně jako Lee Hi se v roce 2011 objevila v show K-pop Star, což je něco jako Československo má talent nebo Superstar. Vyhrála první místo a Lee Hi skončila druhá.

AleXa

Žánr: EDM, K-pop

Alexa, play Wonderland by AleXa." Tahle holka je poslední velký boom K-popové scény. Věkem mileniál, ale srdcem Gen Z, multitalent s neskutečně stabilním hlasem. Jestli ti v playlistu chybí girlboss songy do gymu nebo na agresivní hot girl walks, AleXa je interpret přímo pro tebe.

Fun facts:

 • Jedna z nejlepších tanečnic K-popu.
 • Definition of IT GIRL.
 • AleXa letos reprezentovala svůj domovský stát Oklahomu (👀) na soutěži American Song Contest a vyhrála.

HONORABLE MENTIONS

TXT

This one is for the emos. TXT jsou pod stejným labelem jako BTS a jsou s nimi velcí kámoši.

Psy

Psy není jenom autorem Gangnam Stylu. Má taky vlastní label P. Nation, pod který se upsala Hyuna a Edawn, Jessi, Crush nebo Penomeco. Nedávno taky vydal singl, na kterém má feat Suga z BTS.

(G)I-DLE

Extrémně talentovaná a self producing dívčí skupina. Pokud nějak víc sleduješ League of Legends, možná znáš virtuální skupinu K/DA, jejíž součástí je kromě (G)I-DLE i Madison Beer. Holky jsou navíc autorkami Tomboy trendu na TikToku.

Penomeco

Penomeco je pure vibes. Chybí ti v playlistu summer songy? Nabíhej.

NCT

Jestli máš rád/a tak trochu bizár koncepty a bizár skupiny, NCT is for you. Ideální pokud nevíš, co s časem – mají totiž 23 členů.

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.