Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Sicily guide: Šišky, gelato a keramické hlavy

Plánuješ výlet na Sicílii a chceš toho stihnout co nejvíc? Poradím ti, jaká místa na ostrově stojí za návštěvu a třeba i pár tipů, na co si dát pozor. #InspiredByTheWhiteLotus

Délka výletu

Na dovolenou jsme vyrazili začátkem července, konkrétně na šest dní, přičemž první a poslední den byly cestovací. Čisté čtyři dny na prozkoumání většiny ostrova narovinu nestačily. Většinu času jsme strávili na cestě k místům, která se nacházela docela daleko od sebe. Proto bych ti doporučila si buď vyhradit víc času (třeba jednou tolik), nebo naplánovat míň zastávek, aby sis vůbec stihl/a odpočinout! Také bych se nebála výlet uskutečnit později, třeba v září, kdy nebude takové vedro, tolik turistů a voda bude stále teplá.

Travel Guide: Milán

@anettt.h

Půjčení auta

Na ostrově jsou dvě letiště, na východě v Katánii a na západě v Palermu, kam jsou dražší letenky. Kromě nižší ceny nás lákala představa Sicílii procestovat, takže jsme zvolili kombinaci Katánie + půjčení auta (v blízkosti letiště je několik půjčoven). Pozor, to doporučuji jen pro velmi zkušené řidiče – místní řídí ve městech jako diví, často mají otlučená auta, motorky a koloběžky. Navíc je ostrov poměrně hornatý, takže očekávej serpentiny, zatáčky, prudké stoupání, klesání a místy komplikovaný parking.

Města

Na seznamu jsme měli Katánii (na přespání a vykoupání), Palermo a Taorminu, ale za návštěvu by určitě stály ještě Syrakusy. V Palermu jsme strávili nejvíce času a bydleli přímo na hlavní třídě Prima Circoscrizione. Výhodou bylo, že jsme všude došli během pár minut pěšky (Palermská katedrála, divadlo Massimo které znáš ze seriálu White Lotus, park Villa Bonanno, palác Normanů, nespočet obchůdků, zmrzlináren a restaurací).

Ideální pro ty, co milují noční život, buskující muzikanty na každém rohu a vysedávání na „zahrádkách“ (čti ulici) podniků pozdě večer. Stejně jako v jiných přímořských městech se i tady najíš ještě třeba v jedenáct večer.

Nevýhodou byl parking, protože hlavní třída je uzavřená zóna. Na krajích byly na oko zátarasy, ale instrukce hotelu zněly, že jako hosté můžeme projet. Kromě toho jsme si museli každý den v trafikách (Tabacci) zakoupit lístek umožňující vjezd do pěší zóny za pár drobných.

Taormina je výjimečné městečko na sever od Katánie na útesu a nabízí neuvěřitelné výhledy, roztomilé obchůdky a další krásnou hlavní třídu. Můžeš za poplatek zaparkovat na parkovišti úplně nahoře (čím dřív, tím líp, ať najdeš místo), nebo se zespoda nechat vyvézt lanovkou. Město je známé hlavně pro svůj poloostrůvek Isola Bella. Z fotek sice nádherný, naživo je sotva vidět, jak je přeplňený lidmi. Na koupání nedoporučuji, ale zaujala mě možnost výletu na lodi s drinky, co nebyl moc drahý. My jsme si užili návštěvu zapadlé restaurace (Ristorante Pizzeria Taormina) s výhledem na záliv – jídlo bylo výborné, ceny poměrně nízké a bez nutnosti rezervace. Pokud jsi dobrodruh, zvaž výlet na nedalekou sopku Etnu s průvodcem.

Pláže

Nejkrásnější ze všech, co jsme navštívily, byly soukromé pláže a nádherná příroda v rezervaci San Vito Lo Capo na západ od Palerma. Zaplatíš drobné vstupné (obzvlášť se studentskou slevou), a můžeš v parku strávit celý den – po trase dlouhé jedenáct kilometrů narazíš na šest krásných pláží. Doporučuji vyrazit buď ráno, nebo večer (i po zavíračce, kdy všichni odejdou, se z rezervace dostaneš, a navíc máš pláž úplně pro sebe, ale ode mě to nevíš)! Jídlo a pití s sebou, na obchůdky po cestě nenarazíš.

Ostatní známé pláže v blízkosti měst s prominutím za návštěvu nestojí. V písku jsou vyhrazená místa za poplatek dál od vody, kde nikdo není, a kvůli státnímu nařízení je u moře alespoň tenký pás zdarma, na kterém se opalují všichni, hlava na hlavě. Navíc tam není uklizeno, takže nic moc zážitek. Při příští návštěvě ostrova bych zavítala na jižní pobřeží, které ukrývá Turecké schody z bílých skal.

Symbolika

Na každém rohu ostrova narazíš na keramické sošky šišek (Pigna) a vázy ve tvaru lidských hlav (Testa di moro), které si turisté vozí domů bez znalosti jejich významu. Borová šiška neopadavého stromu znázorňuje plodnost a prosperitu skrze svá semínka a nesmrtelnost. Sošky mohou posloužit jako dar uvítací, či novomanželům.

Hlava patří nevěrnému Maurovi. Bývá znázorňován s výrazným líčením, knírem a korunou, někdy ve dvojici s mladou ženou z Palerma, která žila v 11. století, kdy Sicílie byla pod nadvládou Arabů. Do jednoho z nich se dívka zamilovala, on jí však zatajil, že na něj doma čeká žena s dětmi. Když to dívka zjistila, popravila ho a z jeho hlavy vyrobila květináč na bazalku.