Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SHEIN: Tento rok měl na svědomí jedny z nejhorších módních faux pas a velice rychle se z něj stal fast fashion nepřítel

Pokud ti něco říká fast fashion řetězec Shein nebo sis od nich dokonce někdy něco koupil/a, zpozorni!

Společnost je spojována s ohavnými podmínkami, ve kterých zaměstnanci pracují, a se zneužíváním životního prostředí. Také se mezi veřejností začal více řešit fakt, že společnost údajně krade návrhy a designy nejen zavedeným světovým značkám, ale i začínajícím módním návrhářům.

SHEIN krade kousky začínajícím návrhářům

by @markysuch

Společnost Shein byla založena v roce 2008, ale na vrchol vystoupala v roce 2020, a to zejména díky TikToku a YouTube. V roce 2021 dokonce překonala Amazon a stala se tak aplikací číslo jedna ve Spojených státech.

Shein není pouze rychlá móda, je dokonce ultrarychlá. Běžně tam koupíš kabelku za 130 Kč nebo šaty za 110 Kč. To vše se děje pouze online, s propagací na sociálních sítích. Společnost cílí převážně na mladé ženy a každý den přidává do svého inventáře tisíce nových věcí. Jejich produkty jsou mnohdy i o více než 50 % levnější než v jiných obchodech a fast fashion řetězcích.

Spousta celebrit a influencerů propaguje značku na sociálních sítích. Patří mezi ně například Lil Nas X, Katy Perry nebo Rita Ora. Uživatelé na TikToku zase ukazují krátké sestřihy toho, co si objednali, a spousta z těchto videí se stává virálními, čímž se marketingová kampaň vytváří téměř sama. Loni údajně Shein vydělal přes 10 miliard, což znamená, že rychle dohání giganty jako H&M nebo Zara.

Sídlo společnosti je v Číně a chod společnosti se drží v tajnosti, takže nikdo pořádně neví, co se tam děje. To nezní jako značka, se kterou bys chtěl/a mít něco společného, že? Obvykle trvá fast fashion značce asi měsíc, než se položka dostane od návrhu do obchodu nebo na e-shop. Analytici tvrdí, že Shein zkracuje tuto dobu na pouhý týden.

Používají výkonné algoritmy k předpovídání trendů, a někdy dokonce nezačnou vyrábět, dokud není zadána objednávka. Jediný způsob, jak získat velmi levný produkt, je neplatit správně pracovníky a porušovat veškeré ekologické normy. Tudíž je zcela jasné, že Shein nehraje se svými pracovníky férovou hru.

Jeden z mála novinářů, kteří šli zkoumat pracovní podmínky do výrobních dílen společnosti Shein, je Wu Peiyue. Objevila tam přeplněné dílny, jež nedostatečně platí svým zaměstnancům, kteří jsou „zaměstnaní“ bez oficiálních smluv. Jejich pracovníci nemají žádná práva ani záruky.

Britská televizní stanice Channel 4 nyní odhalila podrobnosti o tom, jak to v továrnách Shein vlastně chodí. Poslali totiž jednoho ze svých zaměstnanců do továrny, aby tajně natáčel, co se tam vlastně děje.

Zjistili, že pracovníci dostávají základní plat 4 000 jüanů měsíčně (zhruba 13 800 Kč) na výrobu 500 kusů oblečení za den. Jejich první plat je však zadržen! V druhé továrně, kam se tajně Channel 4 dostal, si pracovníci vydělávali zhruba 4 centy za jeden kus oblečení.

V obou továrnách dělníci pracovali okolo osmnácti hodin denně a měli pouze jeden den volna v měsíci. Pokud zaměstnanci udělali chybu v oděvu, byli penalizováni odebráním dvou třetin jejich denního platu.

Na závěr bych ti jen ráda řekla, ať se zamýšlíš nad tím, odkud oblečení kupuješ. Zkus se zamyslet nejenom nad jeho původem, ale i nad podmínkami, v jakých mohlo být oblečení vytvořeno. Možná pak svou koupi přehodnotíš.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.