Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SFS23 neboli celovečerní fashion event podporující mladé návrháře

Už tento pátek 5. května se můžeš těšit na SFS23: Studenti Studentům, celovečerní fashion event podporující mladé návrháře. O jakou akci půjde a na koho se tam můžeš těšit?

V prostorách Pragovka Art District se tento pátek 5. května uskuteční první ročník studentské akce Student Fashion Show 2023. Celou akci pořádají studenti z arts managementu na VŠE, jelikož chtějí mladým umělcům poskytnout prostor nejen ukázat svou práci, ale také dostat se do povědomí více lidí.

Proč Pragovka?

Historické prostory Pragovky jsou ideálním místem, kde se potkává život a umění, zábava i práce a staré s novým.

Fashion svět mě zajímá už od raného věku, kdy mi moje starší sestra dala do rukou první módní časopis. Nápad uspořádat módní přehlídku mám v hlavě již od 9. třídy základní školy, kdy moje nejlepší kamarádka začala šít své první modely a já jí tehdy slíbila, že pro ni fashion show uspořádám. Sny i sliby by se měly plnit a to se děje právě teď. Když jsem v únoru s tímto nápadem přišla za Šimonem, líbil se mu, společně jsme projekt představili týmu a začali na něm pracovat. Šimon je hudebník, a tak jsme se rozhodli spojit naše dva zájmy dohromady. Vzniklo z toho dokonalé propojení nejen nás jako vedoucího dua, ale taky hudebního a módního průmyslu. V procesu se přidávaly i nápady od ostatních členů týmu, až z toho vznikla finální podoba SFS23, kterou budete mít možnost brzy zažít na vlastní kůži.
Polina Bogoslavets, jedna z vedoucích projektu

Fashion trend predictions pro rok 2023

@luciezicklerova

Program

V rámci programu se můžeš těšit na studenty z několika českých návrhářských škol, mezi které patří například Univerzita Jana Evangelisty Purkyně, Vyšší odborná škola oděvního návrhářství nebo Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně.

Na přehlídce se představí tvorba od Davida Altnera, Emy Domanické, Kateřiny Kulkové, Valeriye Kovtun, Jeremiáše Fürsta, Terezy Pirklové, Lei Hartmannové, Lady Mačkové, Kateřiny Šeichové, Rozálie Zervanové a dalších.

V programu se můžeš těšit na tři hlavní bloky, přičemž do každého bude spadat skupina designérů. Celá akce bude mít také hudební doprovod od mladých talentovaných hudebníků, mezi které patří například hiphop & electronic music producent Sonicslang, DJ Michael Popelnukh (Amnesia Puzzle) a další. A nebude chybět ani afterparty!

Akce se uskuteční 5. května 2023, open doors jsou v 17:55 v Pragovka Art District.

Vstupenky si můžeš koupit zde!

Více informací o akci se dozvíš také na sociálních sítích:

Rozhovor s pořadateli

Proč jste se rozhodli uspořádat studentskou fashion show? Čí nápad to byl a jak se to celé zrodilo?

Šimon:

Počáteční nápad uspořádat fashion show vznikl v rámci školního projektu, který měl za cíl animovat platformu zaštiťující tradiční česká řemesla a jejich tvůrce. Přehlídka měla ukázat možnost použití oblečení a šperků s prvky tradičních řemesel v současné módě. Nakonec kvůli komplikacím na straně zadavatelů z původního zadání sešlo a s Poli jsme tak dostali možnost vytvořit nový projekt.

Poli:

Mně je móda velmi blízká, Šimonův nápad uspořádat fashion show se mi od začátku líbil, proto jsem také přijala jeho nabídku být spoluvedoucí školního projektu. Jak již zmiňoval Šimon, kvůli komplikacím se prvotní projekt zrušil a před námi stála otázka, na čem s týmem budeme pracovat. Všechno zlé je k něčemu dobré, a když jsme brainstormovali nad novým projektem, předložila jsem Šimonovi svůj nápad, který jsem už měla v hlavě od 9. třídy na základní škole, uspořádat módní přehlídku pro studenty.

Šimonovi se to líbilo, a tak jsme se rozhodli u konceptu fashion show zůstat, jen jsme změnili její náplň. Přemýšleli jsme, jak to celé uchopit, a tím, že je Šimon hudebník, rozhodli jsme se spojit naše dvě vášně dohromady a použít je pro studentský event.

Takže bych řekla, že je to náš se Šimonem společný nápad, protože oba na tom máme stejně důležitý podíl, a kdyby z toho jeden z nás vypadl, tak by to dopadlo úplně jinak.

Představí se na show pouze studenti, nebo i lidé, kteří se tím full time živí?

Šimon:

Ze začátku jsme vycházeli z koncept od studentů pro studenty – což se nám povedlo. Všichni návrháři jsou fakt studenti z různých škol zaměřených na módu z celé republiky. V tom taky vnímám unikátnost naší akce a snahu se odlišit od podobných eventů.

Poli:

Když jsme začali dávat dohromady program, cílili jsme opravdu pouze na studenty. Přišlo nám super podpořit jakékoliv mladé návrháře. Nezáleželo nám na tom, v jakém ročníku studují nebo kolik přehlídek mají za sebou.

Nakonec se nám podařilo sehnat 20 mladých návrhářů, kteří jsou všichni unikátní osobnosti a jedineční ve svém přístupu k módě. Představí se návrháři, kteří jsou už zkušenější, ale také ti, pro které je tato přehlídka úplně první. Navíc jsme chtěli formát studenti – studentům udržet skoro ve všem a podpořit tím co nejvíc studentských projektů. Takže například modelky nám zastřešuje agentura Rare Models, kde jsou taktéž studenti, a hlavně diverzní a moc zajímavé tváře.

Když si teď na vlastní kůži zkoušíte celý management akce, je to něco, čemu byste se chtěli věnovat i do budoucna?

Šimon:

Event management je pro mě zábavná, ale i dost náročná disciplína. Obzvlášť když během toho pracujete, studujete a k tomu zkoušíte mít čas na sociální život a na sebe. Nevím, jak Poli, já bych si to dovedl představit, ale určitě až za několik let.

Poli:

Já to mám podobně jako Šimon. Výzev se nebojím a upřímně mě pořádání akcí velmi baví a žene mě to dopředu. SFS23 je moje srdeční záležitost a byla jsem ochotná tomu věnovat veškerý svůj čas a energii. Moc ráda spojuji lidi a vidět, jak si všichni na jednom místě užívají akci, na které jsem se podílela, je k nezaplacení. Poprvé u velkého projektu jsem si to mohla na vlastní kůži vyzkoušet minulý rok, kdy jsem spolu s dalšími spolužáky z Artsu organizovala Recyfest na Cargo Gallery, takže bych asi řekla, že event management je obor, ve kterém chci určitě nějakou dobu svého života působit, nemít to pouze jako koníček ke škole, ale živit se tím.

Můžeme se těšit i na další show, která už třeba nebude v rámci školního projektu, ale bude pouze vaše?

Šimon:

Určitě! Na další ročníky akce jsme mysleli tak nějak od začátku – event nám dává smysl pravidelně opakovat, protože každý rok vzniká skvělá móda, která stojí za předvedení. A vlastně i s ohledem na ohlasy, které celý koncept budí ještě před proběhnutím samotné akce, bychom určitě rádi uspořádali akci i příští rok. 

Poli:

Samozřejmě! Sice SFS23 začal jako školní projekt, ale od začátku jsme to nechtěli koncipovat jako jednorázovou akci. Vidím v tom velký potenciál a ráda bych tento projekt dále rozvíjela. Myslím si, že je to skvělá věc pro studenty, a jak říká Šimon, nová móda se vytváří každý rok, takže samozřejmě i nadále budeme podporovat mladé designéry v jejich cestě. Navíc už máme nápady, jak bychom další ročník chtěli obohatit a posunout to ještě na jiný level.

Jsem moc ráda, že jsme měli možnost rozjet projekt na školní půdě, proto bych se nechtěla vzdávat této příležitosti pokračovat v něm i v budoucnu. Celým srdcem věřím v tento projekt a jsem zvědavá, kam se to všechno ještě posune. 

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.