Procedura začala získávat na oblíbenosti během koronavirové pandemie, kdy se ženy začaly cítit více tlačeny časem na brzké oplodnění. Cena social freezingu se nicméně pohybuje ve vyšších částkách, a není tak dostupná pro každého.
S přibývajícím věkem narazí každá žena na otázky ohledně mateřství. Zda chce mít děti, kdy je chce mít a zda nechce spíš upřednostnit kariéru před rodinou. Může si je klást sama a může jí je klást její okolí, tak či onak jim bude muset čelit a udělat zásadní životní rozhodnutí.
Volba mezi rodinou a kariérou je pro mnohé noční můrou. I my samy pociťujeme tlak okolí na pokračování v zajetých zvycích. V pětadvaceti dostudovat, ideálně už mít zabezpečeného partnera, dva roky chodit do práce, otěhotnět a v osmadvaceti porodit první dítě. Pak porodit ještě další dvě, ty začít vychovávat a souběžně s tím se v pětatřiceti vrátit do práce. Jenže au, pracovní vlak nám tou dobou už tak trochu ujel a my se dalších třicet let budeme potácet na stejné bezvýznamné pozici v bezvýznamné firmě.
Proč bychom si ale musely pod takovým tlakem vybírat? Tlakem, ke kterému ještě přidáme další důležitý aspekt, a to je plodnost. Ideální by asi bylo mít děti do pětatřiceti, aby se to všechno tak nějak povedlo. Pokud si ale vybereme kariéru před rodinou, právě kolem pětatřiceti budeme nejspíš dosahovat úspěchů. Co s tím?
Trendem, který si v poslední době získává v tomto ohledu čím dál více na oblíbenosti, je social freezing neboli mražení vajíček. Především během koronavirové pandemie začalo více žen social freezing zvažovat a následně i realizovat – jednoduše aby si koupily čas a možnost mít děti později v životě.
Kryokonzervace vajíček, což je odborný termín pro jejich zamražení, byla vyvinuta v 80. letech 20. století a původně byla vyhrazena pro osoby s vážnými zdravotními problémy, které chtěly mít možnost počít v pozdějším věku. V posledních dekádách si ale tahle praktika získává na oblíbenosti a není se čemu divit. Ženám totiž umožňuje soustředit se na kariéru a zároveň mít děti poté, co dosáhnou určitých pracovních i jiných životních cílů, aniž musí čelit riziku, že v pozdějších letech už oplodněny nebudou moci být.
Procedura, která zahrnuje sérii sezení, se nicméně cenově pohybuje ve vyšších částkách. Ve Velké Británii za ni ženy dají průměrně asi 200 tisíc Kč, ve Spojených státech klidně i dvakrát tolik. Jedná se o možnost, která se naskytuje spíše dobře vydělávajícím nebo zabezpečeným ženám. Každá, která ji chce podstoupit, si ale musí dát pozor na to, aby svá vajíčka nenechala zmrazit až moc pozdě nebo v malém množství. Ideální je podstoupit kryokonzervaci ještě před třicátým rokem věku.
Dá se očekávat, že social freezing bude čím dál častější, o to spíše ve společnosti, kde se ženám konečně dostává více rovnosti v různých sférách života. Nyní budou mít možnost budovat svou kariéru a zároveň později založit rodinu, aniž by musely narychlo vybírat buď jedno, nebo druhé.
Zdroje: BBC, The New York Times, The Guardian, National Library of Medicine