KLDR odpálila v úterý nad ránem už dvacátou třetí balistickou střelu tohoto roku. Unikátní však byla v tom, že poprvé po pěti letech přeletěla území Japonska, a to bez jakéhokoliv předchozího varování.
Obyvatelům japonských ostrovů Hokkaidó a Honšú přišlo v úterý speciální oznámení na telefon. Vláda je totiž vyzvala, aby se neprodleně ukryli do svých domovů či krytů, a případně ani nesahali na žádné předměty neznámého původu.
Jednalo se o raketový poplach, který byl vyvolán Severní Koreou, zemí v čele s komunistickým lídrem Kim Čong-unem. Ta už po dvacáté třetí za letošní rok vypálila balistickou střelu, ta úterní byla ale unikátní tím, že na rozdíl od předchozích přeletěla přes japonské území, a to bez jakéhokoliv předchozího varování ze strany KLDR. Stalo se tak poprvé od roku 2017, kdy Severní Korea použila při testech Hwasong-12.
Podle dosavadních informací dopadla raketa do Tichého oceánu asi 3000 kilometrů od japonského pobřeží. Ministr obrany Jasukazu Hamada navíc oznámil, že uletěla celkově 4 600 kilometrů a vystoupala do výšky 1000 kilometrů, což je podle agentury Kjódó největší zaznamenaný horizontální dolet u severokorejské rakety. Mluvčí japonské vlády Hirokazu Macuno řekl, že protivzdušná obrana se nepokusila raketu sestřelit, neboť podle něj nepředstavovala pro Japonsko nebezpečí.
Odpálení balistické střely ze strany KLDR na východ je problematické hned z několika důvodů. Nejenže takový krok narušuje japonskou územní suverenitu, představuje především nebezpečí pro jeho obyvatele. Pokud by došlo na střele k technické závadě, a ta tak začala klesat o pár set kilometrů dříve, ohroženy by byly životy až osmi milionů lidí, kteří na zmíněných japonských ostrovech žijí. Neoznámení připravovaného testu by vedle toho mohlo vést k tomu, že by se v místech plánovaného dopadu rakety mohla nacházet letecká či lodní doprava. Početnými raketovými testy porušuje Severní Korea navíc rezoluci OSN, která byla přijata právě v reakci na probíhající činnosti KLDR zaměřené na vývoj jaderných zbraní a balistických raket.
Ministři zahraničí Japonska, Jižní Koreje a Spojených států po vzájemném telefonickém rozhovoru severokorejský test rázně odsoudili. Šéf diplomacie USA Antony Blinken navíc zopakoval, že americký závazek vůči obraně Jižní Koreje a Japonska je „neotřesitelný“.
Severní Korea počet odpalů v letošním roce výrazně zvýšila, v roce 2020 provedla pouze čtyři a vloni osm. Podle expertů se Kim Čong-un snaží dokončit započatou modernizaci a další testy tak budou teprve provedeny. KLDR údajně čeká s těmi největšími až na listopad, v polovině října se totiž v Číně uskuteční sjezd tamní komunistické strany. Jedním z cílů frekventovaných testů má být podle analytiků snaha rozeštvat Západ a oslabit tak jeho kooperaci. Podle USA by KLDR mohla navíc v brzké době provést zkušební odpal rakety z ponorky.