Nejsme podle šablony. No a co? Snad každý z nás se občas potýká s nízkým sebevědomím, svazují nás totiž společenské konvence, které jsou na nás kladeny. Na tomhle světě je ale místo pro každého, ať už je jakýkoliv.
Sebepřijetí je cesta, která snad nikdy nekončí. Vyžaduje konstantní poctivou práci, kterou začínáme už v útlém věku a které se věnujeme každý den svých životů. Nejedná se o přímou linku, nýbrž o neustále se proměňující vztah nás samých s námi samými. Občas hezčí, občas ošklivější, vždy ale velmi důležitý. To, jaký vztah máme sami se sebou, totiž zásadně formuje i naše vztahy s okolním světem – nejen ty partnerské, ale také přátelské nebo rodinné.
Slovo sebepřijetí může mít mnoho významů a jeho praxe mnoho forem. Jedná se o akceptování jak našich silných stránek, tak i našich slabin, a to aniž bychom se sami soudili. Sebepřijetí je akceptování našich pocitů, hodnot, preferencí i činů. Je o tom, že si vážíme sami sebe a sami sebe respektujeme, aniž bychom k tomu potřebovali souhlas či názor druhých. Sebepřijetí je o vnímání sebe jako celku, ne na základě jedné vlastnosti, schopnosti nebo slabiny. Sebepřijetí je zkrátka cesta.
To všechno se velmi lehce řekne, mnohem složitěji se to ale vykonává. V dnešní uspěchané digitální době o to spíš. Jsou na nás kladeny často nedosažitelné společenské požadavky, a to nejen na naši fyzickou stránku, ale i na tu schopnostní. Od malička vídáme v módních časopisech jen jeden typ postav, vysoký a hubený, a tak je považujeme za jediné správné a za každý špíček a známku celulitidy se nesnášíme. Na sociálních sítích se nám pak kupí příspěvky o produktivitě a tipech, jak během jednoho dne stihnout povýšení v práci, napsat úspěšný test ve škole, odmakat si dvě hodiny ve fitku, uvařit nutričně vyvážený oběd, založit si vlastní podcast, koupit letenky na Bali a porodit dítě, ideálně dvojčata. Stát se letenskou maminou, číst si u espressa na ledu novou Colleen Hoover a na víkendy jezdit do krásnýho resortu v Krkonoších, když ne v Alpách. Nebo finančně zabezpečeným tatínkem, jehož hlavní priorita je být od rána do večera v práci a rodinu ve finále ani nevidět. My ale tohle všechno nestíháme, možná vlastně ani takový život nechceme, automaticky už ho ale považujeme za jediný správný a za každou „promarněnou“ hodinu u Netflixu se nesnášíme.
Nejsme podle šablony. No a co? Nejsou nám vidět lícní kosti a často chodíme shrbení. Celulitida se objevuje každej den i tehdy, když sportujeme, ugh. Pleť máme špatnou a po těle jizvy, protože i my jsme jenom lidi. Jizvy máme i na duši, tam se ale mnohem hůř hojí. Vlastně se občas nehojí vůbec a my bojujeme sami se sebou. Že nejsme dostatečně dobří. Že nejsme takoví, jací bychom asi měli být. Že nestíháme věci do práce a že namísto ovesný kaše s ovocem snídáme jenom kafe, často rozpustný. Že je toho na nás prostě občas moc, a tak si dáme pauzu od světa. Že občas jenom ležíme v posteli a čumíme do stropu, protože žít život je zatraceně těžký. Bojujeme sami se sebou, protože nás do ringu hodily společenský konvence. Bojujeme a snažíme se vyhrát. Je to ale cesta, nejspíš nekonečná.
Ani já sama nevím, jak si v tomhle poradit. Každý ráno vstanu a plavu v tom stejně jako my všichni. Občas něco pomůže, občas nic nepomůže, a já si tak zalezu zpátky do tý postele, čumím do stropu a čekám na moment, až si znovu uvědomím, že i já mám ve světě svoje místo, ať už jsem jakákoliv.
Mezi věci, co občas pomáhají, ale patří třeba:
Univerzální rada na sebepřijetí není, každý z nás si musí sám najít cestu zpátky domů, k sobě. Mít se rád, vážit si sám sebe a respektovat se. Nikdo jinej to za nás totiž neudělá. Svět je krásnej, musíme si ho ale udělat krásnej hlavně sami pro sebe, ve svý hlavě. A to dá práci. Přeju nám všem, aby se nám tady navzájem hezky žilo, abychom se neodsuzovali, neshamovali a měli rádi. A občas si třeba (společně) lehli do postele a čuměli do stropu.
Svůj safe space ale můžeš najít i třeba u 3pe - tento profil se tématem sebepřijetí zaobírá a připomene ti, že na to všechno nejsi sám/a <3