EURO 2024 je u konce a zatímco někteří slaví, následky jsou po řadu lidí katastrofální.
Fotbaloví fanoušci (ve Velké Británii především) jsou známí svou agresivitou a celkově problematickým chováním. Ačkoliv je většinu času limitované na stadiony či ulice, někteří ho přináší i domů a emoce si vybíjí na svých partnerech*kách.
Domácí násilí v Anglii vzrůstá o více než třetinu (38 %), když fotbalový tým, kterému agresor fandí, prohraje, ale počet případů se zvedá až o 26 %, i když zrovna ze zápasu vyjde vítězně. Vychází to ze studie z roku 2014, ve které se čísla potvrdila na Mistrovstvích z let 2000, 2006 a 2010.
Policie uvedla, že za domácí násilí samotný fotbal nemůže, na vině jsou ale silné emoce a alkohol, které situaci mohou zhoršovat. Řada lidí navíc sleduje fotbal doma, kde jsou oběti svým agresorům na dosah ruky. S tím souhlasí i řada charit zaměřených na domácí násilí. Nik Peasgood z Leeds Women's Aid uvedla, že jejich na službu zavolalo o 22 % více lidí od začátku letošního Eura, z toho bylo 95 % žen.
Organizace Solace Women's Aid před začátkem Mistrovství Evropy ve fotbale zahájila kampaň proti domácímu násilí s názvem No More Injury Time. V rámci ní vydala ve spojení s přeživšími domácího násilí a ostatními ambasadory charit fotbalová trička, kterými chtěli předat fanouškům a fanynkám a ohroženým osobám důležitou message - aby si zapamatovali těch důležitých 38 % a aby věděli, že je důležité se nebát si říct o pomoc.
Pokud se potýkáš s domácím násilím nebo někoho takového znáš, obrátit z můžeš na tato místa.