Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Saúdská Arábie si snaží napravit pověst. Příběh těchto 3 sester ukazuje její skutečnou tvář

Saúdská Arábie se snaží dlouhodobě prezentovat jako konzervativní země, která prochází progresem. Realita je ale dle osudu těchto tří sester dost jiná.

Queer lidem hrozí bičování, vězení i trest smrti

Saúdská Arábie se snaží v posledních letech prezentovat jako progresivní země. Za pozitivní propagaci například platila influencerům, kteří měli napravit její image. Často se ale dočkali spíše backlashe. Konzervativní země totiž nadále diskriminuje ženy, menšiny a potlačuje opozici. Například homosexualita je v zemi trestná a za stejnipohlavní styk hrozí bičování, vězení, ale i trest smrti. Saúdská Arábie navzdory tomu loni veřejně prohlásila, že vítá queer turisty.

Tresty za postování na sítě bez pokrývky hlavy

Skutečný stav lidských práv v zemi aktuálně dokazuje případ tří sester - Manahel, Maryam a Fawzii al-Otaibi. Jedna z nich byla nedávno odsouzena k 11 letům vězení, druhá musela prchnout ze země a třetí možná čeká zatčení každou chvíli. Proč? Postovaly na sociální sítě svůj běžný život podobný ženám ze západního světa, bez pokrývky hlavy.

Sestry al-Otaibi na fotce ze sociálních sítí - zdroj: The Guardian

Jen tancovala v džínách a kšiltovce

Fawzia se stala terčem saudské policie poté, co přidala video, jak tancuje na koncertu v Rijádu v džínách a kšiltovce. Poté, co ji kontaktovala policie, aby se dostavila na stanici, utekla do Dubaje a později do Edinburghu, kde žije přes dva roky. Myslela si, že na ni policie zapomněla, dokud v listopadu 2023 nezatkla její sestru Manahel, která se živila jako fitness instruktorka. Ta byla odsouzená k 11 letům vězení za to, že přidávala na sociální sítě „odhalené fotky,“ tedy bez hidžábu. Fawzia její zatčení vnímá jako pomstu vůči ní, jelikož na ni stát nemůže.

Fawzia al-Otaibi v rozhovoru pro The Guardian - zdroj: The Guardian
Poprvé jsem nesnášela fakt, že jsem se narodila jako žena v téhle zemi. Zemi, která zničila mě a mojí rodinu a udělala z našich životů nesnesitelné peklo za ten zločin, že jsme ženy a chceme své právo na život. Je to nepopsatelný pocit.
- Fawzia al-Otaibi v rozhovoru pro The Guardian, květen 2024

Sdílela posty na podporu lidských práv

Jako důkazy u soudu byly proti Manahel použity fotky ze Snapchatu, kde je bez tradiční pokrývky v nákupním centru, a sdílení postů na podporu ženských práv. Saúdská Arábie ji odsoudila jako teroristku. Třetí sestra Maryam nemůže ze země prchnout, jelikož na ní byl v roce 2022 uvalen travel ban, a i když není zatčena je pod přísným dohledem státu.

Změny jsou jen kosmetické

Přestože si země prošla reformami (od roku 2006 mají ženy právo na vlastní občanský průkaz bez povolení muže, od roku 2018 mohou řídit auta), jde jen o kosmetické změny. Gender inequality je zde obrovská. Saúdská Arábie je na žebříčku gender gap 145. ze 149 zemí. Život mužů a žen je striktně oddělený (existence queer lidí je popírána), zakázané jsou projevy náklonosti na veřejnosti a většina žen potřebuje povolení manžela, aby mohla pracovat, tudíž pracuje jen cca 37 % žen v celé zemi.

Korunní princ Mohammed bin Salman se snaží od svého nástupu na trůn zlepšit image země a navenek se prezentovat pokrokovým přístupem. On sám je přitom spojován s vraždou novináře Džamála Chášukdžího, kterou měl podle CIA sám nařídit.

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.