Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Saltburn nebo Barbie aneb ikonické filmy, které by bez Margot Robbie nevznikly

Margot Robbie dává skrze svou produkční společnost LuckyChamp možnost ženám tvořit filmy. Hollywood je totiž stále spíše mužské prostředí.

Margot Robbie vídáš hlavně před kamerou, ale možná ani nevíš, že už od roku 2014 působí i za ní, a to jako produkční. Tehdy totiž založila společně se svým manželem a kamarády společnost LuckyChamp, která je zaměřená pro ženy.

Proč?

Sama zná Hollywood z té druhé strany. Herci a herečky sami o sobě nemůžou dělat velké změny a nemají silný hlas. Za to producenti a producentky ano. Navíc jako žena cítila potřebu udělat v Hollywoodu změnu VÍC ŽEN V OBORU! Amen.

Pro tvoji představu – žen v roli režisérek, producentek a scénáristek (zkrátka těch, co stojí za kamerou) je opravdu málo. V loňském roce to bylo pouhých 22 %, což je pouze o 5 % víc, než v roce 1998…💔

Margot se ve své firmě stará o to, aby ženy dostaly víc příležitostí a aby měly správné finanční ohodnocení. Girl boss sh*t.

I přes to smutné číslo stojí ženy (a LuckyChamp) za jedněmi z největších trháků, kterých jsme se v loňském roce dočkali. Začněme filmem Saltburn, který režírovala Emerald Fennel a produkovala Margot Robiie. Ten měl velký úspěch nejen na sociálních sítích díky řadě šokujících scén a skvělým hereckým výkonům.

Ženy, které mění svět

@martinastrel

Dále tu máme samozřejmě trhák Barbie, který sbírá jednu nominaci na prestižní ocenění za druhou a byl nejvýdělečnějším filmem loňského roku. Výdělek překonal miliardu dolarů a režisérka Greta Gerwig se tak stala první samostatnou ženskou režisérkou, která vydělala tolik peněz. Ano, první. Hollywood je pro ženy pořád v plenkách.

Není divu, že fanoušky a fanynky naštvalo, že ani Margot ani Greta nedostaly za Barbie nominaci na Oscar’s. Za to Ryan Gosling za svou roli Kena ano. Podle lidí to potvrzuje přesně celou pointu filmu Barbie a vlastně i důvod, proč bylo třeba založit LuckyChamp…

Margot není první (a snad ani poslední ženou), která chce dělat změny. Mimo ní se o female storyteling snaží například Drew Barrymore se svými Flower Films nebo Reese Witherspoon a Hello Sunshine.

Jejich snaha je pro filmový byznys zásadní. To, že se Barbie podařilo v rekordním čase vydělat tolik peněz je signálem pro celou branži, že větší diverzita přinese kreativnější prostředí, ale i větší ziskystudiím. Těžit z toho tak budeme úplně všichni.