Vlády EU, USA a Spojeného království zareagovaly na ruskou invazi sankcemi proti miliardářům, kteří jsou považováni za blízký okruh Vladimira Putina.
Říká se o něm, že je jedním z Putinových nejbližších oligarchů a také jedním z nejbohatších. Je to podnikatel a úředník, který Putinovi pomáhá řešit obchodní problémy. Řídí USM Holdings, což zahrnuje mimo jiné například ruskou mobilní síť MegaFon. EU proti němu vyhlásila sankce jako první, a to 28. února. Spojené království se k EU velice rychle přidalo. Usmanov však označil sankce za nespravedlivé a prohlásil, že všechna obvinění proti němu byla nepravdivá.
Vzhledem k tomu, že vlastní necelých 50 % akcií USM Holdings, firma doufá, že se sankcím od EU vyhne. Ve Spojeném království hrají velkou roli jeho investice do nemovitostí. V Londýně vlastní Beechwood House, dům za 65 milionů liber s pozemkem v srdci města, a kousek za Londýnem, v Surrey, má sídlo Sutton Place. Obě místa byla zmrazena britskými úřady.
Ambramovič je jedním z nejvýznamnějších a taky nejznámějších ruských miliardářů, jelikož vlastnil britský fotbalový klub FC Chelsea. O jeho vlivu v Kremlu se hodně diskutuje. Spojené království však věří, že si je Abramovič s Putinem blízký a že na tomto vztahu vydělal peníze (například získal lukrativní smlouvy na mistrovství světa FIFA 2018 v Rusku).
Abramovič popírá, že by měl úzké vazby s Putinem nebo Kremlem, ale britská část jeho odhadovaného majetku ve výši 12,4 miliardy dolarů je nyní zmrazena. Těsně před oznámením britských sankcí nabídl Chelsea k prodeji za 3 miliardy liber. Jeho dům za 150 milionů liber v Kensington Palace Gardens v Londýně byl také údajně na prodej.
Abramovič vydělal peníze v 90. letech a byl jedním z původních oligarchů za dob prezidentování Borise Jelcina. Jeho největším zlomem byl nákup ropné společnosti Sibneft za sníženou cenu. V posledních letech se začal z Velké Británie stahovat. V roce 2018 nepožádal o obnovení britského víza a zatímco dříve chodil na každý domácí zápas Chelsea, v posledních letech byl na Stamford Bridge k vidění jen zřídka. Nyní má do Spojeného království zákaz vstupu.
Když se Vladimir Putin dostal k moci, Oleg Děripaska byl nesmírně bohatý (jeho majetek dosahoval 28 miliard dolarů). Ovšem nyní se předpokládá, že má hodnotu pouhé 3 miliardy dolarů. V 90. letech se zapojil do hliníkového průmyslu, a díky tomu se dostal na vrchol. USA uvedlo, že byl zapojen do praní špinavých peněz, úplatkářství, vydírání a obvinilo ho z „objednání vraždy obchodníka a vazeb na ruskou organizovanou zločineckou skupinu“. Děripaska obvinění odmítá.
V roce 2008 ho hodně potrápila finanční krize a potřeboval pomoc Putina, aby ji ustál. Když Spojené království oznámilo své sankce, označilo ho za velmi úzce spojeného s Putinem.
Založil společnost En+ Group, ve které snížil svůj podíl pod 50 %, když byl v roce 2018 vystaven americkým sankcím. Na rozdíl od mnoha sankcionovaných oligarchů Děripaska hlasitě vyjadřoval svůj názor na válku a na sociálních sítích volal po míru. "Vyjednávání musí začít co nejdříve!" napsal.
28. února proti němu EU vyhlásila sankce kvůli jeho velice blízkému spojení s Putinem. Je považován za jednoho z nejdůvěryhodnějších a nejbližších Putinových poradců. Předpokládá se, že je také jeho osobním přítelem a že jsou v každodenním kontaktu.
Sechin strávil svou kariéru střídáním pozic v politice a podnikání. Když byl Putin premiérem, byl místopředsedou vlády a nyní řídí státní ropný gigant. V 90. letech pracoval s Putinem v kanceláři starosty v Petrohradě a má se za to, že byl ve zpravodajské službě KGB, i když to nikdy veřejně nepřiznal.
Alexey Miller je dlouhodobým přítelem Putina a i on postavil svou kariéru na loajalitě k prezidentovi, a to už v 90. letech, kdy byl Putinovým náměstkem ve výboru pro zahraniční vztahy kanceláře starosty Petrohradu.
Od roku 2001 řídí velmi mocnou státní plynárenskou společnost Gazprom. Nezdá se, že by měl snadno dohledatelný majetek mimo Rusko a neexistují žádné informace o jeho čistém jmění.