Lidské ztráty na životech, strach, utrpení civilistů. To vše jsou neoddiskutovatelně šílené věci, které bych osobně ve 21. století již nečekal. Humanitní rozsah válečného konfliktu je jedna věc, ekonomický druhá. Pojďme si nyní krátce shrnout aktuální situaci na Ukrajině ekonomickýma očima k úterý 1. března.
Je poslední únorový den a vaše národní měna se propadla o cirka 30 %. Noční můra? Ne, včerejší realita. Reálný dopad na obyvatele Ruska to bude mít obrovský. Průměrná mzda Rusů v přepočtu na rubl/dolar se mění ze dne na den o zhruba 4 000 Kč z aktuálních 14 500 na 10 500 Kč.
Diskutuje se o tom, částečně se to již stalo. Co to ale je? SWIFT je standardizovaný komunikační kanál mezi finančními institucemi, který je vlastněn několika bankovními domy a který od sedmdesátých let minulého století značně zjednodušuje zprostředkování mezinárodních plateb a přeshraniční přesun kapitálu. Tento systém je klíčovým prvkem mezinárodního finančního systému, jenž v současné době nemá odpovídající alternativu. Dopady budou nejen pro Rusko velice znatelné. Pro Rusko nyní prakticky neexistuje mezinárodní platební styk.
Obrovskému propadu se vystavily také ruské firmy, které mají kotované akcie na Londýnské burze cenných papírů. K 28. únoru to jsou například tyto firmy:
- Sberbank (SBER) – 70,43 %
- Lukoil (LKOD) – 49,45 %
- Rosneft Oil (ROSN) – 41,05 %
- Gazprom (GAZ) – 21,65 %
Spousta lidí v ČR má účet u ruské (sídlo je ve Vídni, avšak 100% je to vlastněné ruskou centrálou) Sberbank Europe, které aktuálně odebírá licenci jak ČNB, tak evropská EUCB. Nefunguje internetové bankovnictví, peníze jsou „zmraženy“, nejdou vybrat. Vedení evropské Sberbank údajně pracuje na tom, aby lidé své peníze dostali zpět, vklady jsou údajně pojištěné, a tak by o ně lidé na území Česka neměli přijít.
Moskevská burza cenných papírů nejdříve oznámila, že v pondělí otevře až ve 13:00, načež následovala informace, že neotevře vůbec. A to ani v úterý. Žlutě na grafu je vidět propad indexu MOEX – tedy právě stav této burzy při propuknutí pandemie covid-19 na začátku roku 2020 versus situace nyní.
Z pohledu udržení hodnoty (například největší kryptoměna Bitcoin stoupá za posledních 5 dní o 13,8 % do plusu) to určitě cesta je. Nejspíše ji využili a využijí především movitější Rusové, protože jim Bitcoin hodnotu majetku na rozdíl od rublu ochrání, možná i zvýší. Z celkového světového oběhu kryptoměn navíc vlastní Rusové až 12 % všech mincí.
Z pohledu použitelnosti určitě ne – v praxi si v Rusku žádné spotřební zboží za kryptoměny nekoupíte.
Sečteno, podtrženo, Putin posílá svou zemi do ekonomické spirály smrti. Sankce, blokace exportu a nákupu zboží z Ruska a extrémní oslabení domácí měny. Šance, že Rusko ekonomicky zkolabuje, respektive zbankrotuje, vyčíslila k 28. únoru prestižní analytická agentura Bloomberg na 56 %.