Namísto faktů jen emoce a příběhy, které zdůrazňují ruskou sílu.
Ruská propaganda má obecně za cíl zdiskreditovat západní hodnoty a postoje a vytvořit chaos v mediálním prostoru. JSNS, jeden ze vzdělávacích programů organizace Člověk v tísni, popisuje současnou ruskou propagandu takto:
K dosahování těchto cílů používá ruská propaganda různé prostředky, například novinové články, články na oficiálních ruských serverech, tiskové zprávy vydané Kremlem nebo třeba pořady vysílané na ruské státní televizní stanici.
Jeden takový pořad byl vysílán i v neděli 13. února v souvislosti se současnou krizí na rusko-ukrajinské hranici. Pořadu Sunday Evening with Vladimir Solovyov se účastnilo 7 politiků, diplomatů a státních úředníků s prokremelskými postoji. Jedním z nich byl například i Jakov Kedmi, rusko-izraelský politik a někdejší člen ruské KGB.
Na YouTube se před pár dny objevila patnáctiminutová ukázka tohoto pořadu, doplněna českými titulky. Video bylo bohužel několikrát zablokováno, pak znovu nahráno a opět zablokováno. V tuto chvíli není možné ho dohledat, jedná se však o výstižnou ukázku ruské propagandistické mašinerie, kde se nehraje na fakta, ale na city a příběhy zdůrazňující ruskou moc, které občané tak rádi věří.
Během výše zmíněné patnáctiminutové ukázky bylo řečeno například to, že:
Ruská interpretace současné situace na Ukrajině, jejího původu a možných dopadů se zásadně liší od obrazu, který je podáván Západem. V propagandistické verzi jsou fakta vypuštěna, překroucena nebo přímo popírána. Navíc je alarmující neustálé akcentování připravenosti Ruska na blížící se válku. Jak konstatoval sám moderátor Vladimir Solovyov: „Co zbyde po Evropě? Pokud to správně chápu, my se přece nezastavíme."
To, jak je rusko-ukrajinská krize prezentována v Putinově propagandě, má a bude mít zásadní vliv na další vývoj situace. Zajišťuje totiž Rusku mimo jiné i odůvodnění případného útoku na Ukrajinu, a to v rámci ochrany Rusů na Ukrajině, kteří by potenciálně čelili represím a útlaku.