Alfy move aside! Od nového roku se rodí nová generace Beta.
Od 1. ledna 2025 není generace Alfa (narozená od roku 2013) oficiálně tou nejmladší generací, přestože nejstarším z nich je teprve 14 let. Mnohými jsou označováni za „iPad kids“, protože vyrůstají v době moderních technologií, a jsou považováni za generaci, jejíž vývoj značně ovlivnila také pandemie covidu-19.
Nově se však začala rodit generace Beta. Její jméno navrhnul futurista a demografik Mark McCrindle a jde o logické následování řecké abecedy, kdy prvním písmenem je právě Alfa.
Lidé z generace Beta se narodí v letech 2025 až 2039 a budou to děti mladších mileniálů a mileniálek (narozeni 1981-1996) a některých z nás z generace Z (1997-2012). Do roku 2035 by generace Beta měla tvořit 16 % světové populace, tedy 2 miliardy.
Vzhledem k trvale klesající globální míře porodnosti ale nebudou do počtu největší generací. (Za rok 2024 vycházelo 17 porodů na 1000 lidí, v 50. letech to pro porovnání bylo téměř 37 porodů.)
Většina z Bet by se mohla dožít 22. století. Co ale zažijí?
Podle McCrindla budou první generací, která:
Díky novým a vyvíjejícím se technologiím, které je budou provázet dětstvím, je doktor Lance Eliot v článku pro Forbes označil za „AI naturals“.
Zároveň ale pravděpodobně budou generací, kterou její rodiče ve výchově výrazně technologicky limitují. Generace mileniálů s tím neměla takovou zkušenost, ale Gen Z, kteří s technologiemi vyrostli, jsou více pro omezování screen time svých dětí. Konkrétně je to 36 % proti 30 %.
Díky tomu, kdo je bude vychovávat, by měli být nejvíce adaptivní, rovnoprávnou a ekologicky zodpovědnou generací, pokud budou reflektovat hodnoty svých rodičů. Samotné Bety budou dospělé až kolem roku 2045, kdy budou mít vliv na chod světa ony.
Budou ale samozřejmě bojovat také s negativním vývojem naší planety. Kromě změny klimatu, to bude rychlá urbanizace a velké změny v globální populaci i na geopolitické scéně.