Sýrie si pod vedením Bašára al-Asada zažila čtvrt století diktatury a čtrnáct let občanské války, aby se jeho režim kompletně rozpadl po jedenácti dnech povstalecké ofenzívy. Jak se to všechno seběhlo, kdo teď v zemi pravděpodobně povládne a co je s Asadem?
Povstalecké skupiny překvapily vládní armádu, když minulý týden bleskově obsadily město Hamá a následně i největší syrské město Aleppo. Přes víkend se dostaly do strategicky umístěného Homsu a ke vstupu do hlavního města Damašku jim stačily už jen hodiny. Během neděle oznámily, že propustily vězně a Asadův režim padl.
Lídr rebelů Abú Muhammad al-Džawlání na cestě do největší mešity v Damašku.👇
A co bude s Asadem? Podle vyjádření ruského ministerstva zahraničí se „rozhodl odstoupit ze své funkce, opustil zemi a vydal pokyny k pokojnému předání moci“. V neděli pak ruská tisková agentura TASS uvedla, že dostal azyl v Rusku, kam uprchl i s rodinou.
Syřané pád diktátorského režimu oslavují v ulicích.👇
Další osud Sýrie je teď pravděpodobně v rukou mezinárodně hledaného teroristy Abú Muhammada al-Džawláního a jeho povstaleckého uskupení Haját Tahrír aš-Šám. On sám se od označení za teroristu distancuje, ale nadále figuruje na americkém teroristickém seznamu a USA za jeho dopadení nabízí odměnu ve výši deseti milionů dolarů.
Al-Džawlání se po americké invazi v do Iráku v roce 2003 rozhodl přidat do boje proti okupační síle a připojil se k al-Káidě. Jeho význam postupně rostl a získal post šéfa operací al-Káidy v irácké provincii Mosul. Po potlačené revoluci v Sýrii v roce 2011 se přesunul domů a založil Frontu an-Nusra napojenou na al-Káidu. Nakonec se ale od ní začal odvracet a postavil se i Islámskému státu. Vzdal se i ideji globálního džihádu a začal bojovat jen za osvobození Sýrie od Asada, což se mu po letech povedlo.
Momentálně se snaží působit více jako politik než militantní islamista. Prohlašuje, že hodlá chránit všechny Syřany bez ohledu na náboženskou či etnickou příslušnost. V rozhovoru pro server New Arab prohlásil, že Vláda národní spásy chce režim založený na islámu, ale ne po vzoru ISIS či Saúdské Arábie. Chce primárně vybudovat silné instituce a tvrdí, že se staví proti vládě jednoho člověka.
Tady je v čerstvém rozhovoru pro CNN.👇
Povstalecké síly jsou decentralizované a složené z desítek skupin s různými ideologiemi, které spojoval jediný cíl – svrhnout režim diktátora Asada. Situace se momentálně vyvíjí velmi rychle, ale je pravděpodobné, že právě al-Džawlání přebere vládu. Současný syrský premiér Muhammad Ghazí Džalálí v zemi zůstal a je připraven předat moc.
Rychlý konec Asada je překvapení pro všechny. Ukazuje ale, jak jeho režim v poslední době zeslábl. V roce 2011, kdy vypuklo Arabské jaro a do ulic Sýrie vyrazili mladí lidé s nadějí na svržení diktatury, Asad jejich snahy potlačil brutální silou.
Následně v zemi vypukla občanská válka, která přerostla v konflikt, do nějž se zapojily desítky stran s různými zájmy a země se rozdrobila na řadu regionů pod nadvládou různých skupin.It's a mess. Pokud tě to zajímá podrobně, přečti si tenhle článek.
Nejzásadnější byl ale vliv Íránu, Ruska a teroristické organizace Hizballáh, které Asadovu režimu pomáhaly. Nejvýraznější „pomoc“ režimu poskytovali Rusové, kteří dodávali vojenskou pomoc a do Sýrie poslali své bombardéry. Nicméně invaze na Ukrajinu, která začala v roce 2021 přesměrovala ruskou pozornost jinam. Hizballáh zas dostal na kolena Izrael po nedávné invazi do Libanonu.
Asadovi spojenci tak značně oslabili, což zřejmě při nízké morálce vládní armády vedlo k snadnému vítězství povstalců.
Už teď tisíce Syřanů, kteří utekli před občanskou válkou do zahraničí, slaví a hlásají, že se chtějí konečně po letech vrátit domů. Radost ale čeří starost o to, jakým směrem se Sýrie vydá dál. Islamistický vůdce Abú Mohammed al-Džawlání sice zvládl rozprášit starý režim, ale vybudovat nový v zemi plné regionálních rozepří, etnických a sektářských rozporů bude mimořádně těžký úkol.
Sám je ale optimistický. V neděli v mešitě v Damašku uvedl, že úspěch ofenzívy je „vítězstvím celého islámského národa“ a slíbil, že se Sýrii navrátí ztracené zdraví. Tak uvidíme.