Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Projekty, díky kterým můžeš snížit svoji uhlíkovou stopu

Všichni už známe fakta o zhoršujícím se stavu naší planety, jaká jsou ale naopak řešení, která by přírodě pomohla? V tomto článku se dozvíš o maličkostech, které můžeš změnit, a snížit tak svoji uhlíkovou stopu.

Reduce, Reuse, Recycle je základní pravidlo při snižování uhlíkové stopy. Občas je ale těžké věci dělat tak, abychom planetu zbytečně nezatěžovali, existuje však spousta projektů, které se o dopad na životní prostředí aktivně zajímají, a díky nim můžeš být jednoduše šetrnější k planetě i ty.

Rekola

Podle statistik EU jsou všechny skleníkové plyny vyprodukované ve státech Evropské unie z jedné pětiny způsobeny právě dopravními prostředky. Proto je používání sdílených kol ve městech skvělou alternativou.

Ani kolo sice nemá nulovou uhlíkovou stopu, ale oproti autu je rozhodně výrazně nižší. Uhlíková stopa jednoho člověka na jeden kilometr při použití kola je 21 g CO2, zatímco při použití auta se jedná až o 271 g CO2. Díky efektivnějšímu využití sdílených kol, které Rekola nabízí, je pak tato stopa ještě nižší.

Používání Rekola je zdravé pro tvoje tělo a cesty do tří kilometrů ti navíc urychlí. A pokud máš lítačku v Praze, stačí si s ní aplikaci Rekola propojit a máš tak nárok na proplacení dvou jízd do 15 minut každý den!

Reknihy

Máš doma přečtené knížky a nevíš co s nimi? Pošli je dál přes Reknihy. Jedná se o sekáč pro knížky, kde je můžeš levně pořídit, ale i prodat. Kromě toho, že ušetříš životní prostředí, ušetříš i svoji peněženku, protože z každé knihy, kterou pošleš dál, ti firma na profil vyplatí 50 % částky.

Refill obaly

Denně všichni používáme desítky produktů, které jsou zabaleny v plastu. Refill obaly fungují tak, že používáš stále stejný obal a dokupuješ si pouze novou náplň. Díky tomu je ušetřena spousta materiálu, a proto jsou právě refill obaly skvělým prostředkem, jak snížit svou uhlíkovou stopu.

Refilly kvalitní přírodní kosmetiky nabízí třeba Líčírna a refill bar pro vlasové produkty od značky Authentic beauty nabízí pražský kadeřnický salon Hairthusiasts.

Potraviny i drogerii bez jednorázových plastů nabízí řetězec firem Bezobaly a nebo firma Nabaleno. Podobných firem existuje v České republice jistě více, zároveň jsou u nás prodejny, které nabízí refill stále jako něco neobvyklého. Ale kdo ví, možná kvůli měnícímu se klimatu tyto udržitelné typy firem představují právě budoucnost nakupování.

Kam s ním

Pokud si nevíš rady s tříděním odpadu, tento neziskový projekt ti pomůže vyhledat místa ve tvém okolí, kde se můžeš zbavit nechtěných věcí a odpadů a naložit s nimi tak, aby byly využity nebo zrecyklovány co nejefektivněji.

Kromě vyhazování odpadu jsou zde ale i jiné možnosti: Circular, Reuse, Recycle.

  • Circular – zprostředkovává propojení s lokálními firmami, které sbírají použitý obalový materiál, jako jsou například krabice, nákupní tašky nebo výplně. Tyto firmy je pak použijí znovu místo toho, aby plýtvaly novými materiály
  • Reuse – nabízí sběr funkčních, ale použitých produktů, aby je mohl využít někdo, kdo je potřebuje
  • Recycle – vrací vypotřebované produkty firmám, jako je například Nespresso, Iqos nebo výrobci tonerů na refill

Jejich aplikace je navíc zcela intuitivní a po pár kliknutích víš, kam s odpadem, kterého se chceš zbavit. Všechny možnosti si prohlédni zde.

Kam s oblečením, které už nenosíme? Můžeme pomoct potřebným

by @anettt.h

Vinted

Na Vintedu nejenže najdeš spoustu skvělých secondhand kousků, můžeš přes tuto aplikaci prodat i ty své, které už nenosíš. Vrátíš tak do oběhu oblečení, které už nepotřebuješ, a zároveň si vyděláš i nějaké peníze.

Tipy na sekáče: Kde ulovíš ty nejlepší kousky?

by @michaela__halova

A který projekt usnadňuje udržitelnější život tobě?