Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Řecko zakazuje konverzní terapii neboli „léčení homosexuality". Co přesně konverzní terapie znamená?

Jaké země se stále snaží „léčit homosexualitu" a jak k tomu přistupují různá náboženství?

Co je konverzní terapie

Konverzní terapie, také známá jako „reparativní terapie“ nebo „léčebná terapie pro homosexuály“, je forma léčby nebo psychoterapie, jejímž cílem je potlačit genderovou identitu jedince nebo změnit jeho sexuální orientaci. Vychází to z přesvědčení, že být gay, lesba, bi nebo trans je duševní nemoc, kterou lze „léčit". Asi netřeba zmiňovat, že tyto terapie jsou silně neetické a velmi škodlivé. Konverzní terapie může probíhat několika způsoby a ne vždy se jedná jen o rozhovory. Někdy totiž může vést až k fyzickému násilí.

Jak často probíhají konverzní terapie

Bohužel stále je spousta států, kde konverzní terapie běžně probíhají. Podle výzkumu z roku 2018, který byl proveden ve Velké Británii, jeden z dvaceti LGBTQ+ lidí (tedy 5 %) zažil nátlak, aby změnil svou sexuální orientaci nebo zpochybnil svou genderovou identitu. Toto číslo se zvyšuje v určitých skupinách lidí, například mezi lety 18–24 je to dokonce 9 % a u etnických menšin to je kolikrát až dvojnásobek.

Jak se k tomu staví různá náboženství

Spousta náboženských skupin je proti zákazu konverzních terapií. Zákaz by podle nich porušil tradiční náboženská učení jako například víru, že veškerý sex mimo heterosexuální manželství je hříšný.

Jsou ovšem i opačné pohledy, například anglická církev řekla, že tyto praktiky nemají „v moderním světě místo", a k zákazu se nyní staví i Řecko.

Jak jsou na tom ostatní země

Okolo 16 zemí částečně nebo úplně zakázalo konverzní terapie. Mezi tyto země patří například Německo, Brazílie nebo Kanada.

V USA okolo 20 států zakázalo konverzní terapie pro nezletilé a spousta dalších zemí, včetně například Dánska nebo Izraele, nyní na zákazech konverzních terapií pracuje.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.