Brendan Fraser zažívá herecký comeback díky kariérní roli obézního učitele, který zajídá smutek a snaží se znovu sblížit se svou dcerou. Nyní film míří i do českých kin a určitě stojí za zhlédnutí.
Produkční společnost A24, známá pro své alternativnější filmy, má letos na Oscarech několik horkých želízek. Jedním z nich je i drama Velryba, za kterým stojí režisér Darren Aronofsky. Od něj jsi určitě viděl/a oceňovanou Černou labuť s Natalie Portman nebo Requiem za sen z roku 2000, a pokud ne, doporučuji to dohnat.
Velryba je dost možná nejintimnější film, který Aronofsky kdy natočil, což je také díky tomu, že jde o adaptaci stejnojmenné divadelní hry z roku 2012. Celých 117 minut jsme až klaustrofobicky uzavřeni v tmavém stísněném bytě spolu s hlavní postavou, která jej nikdy neopouští. Jejím jediným únikem jsou Zoom cally se studenty, které však učí jen s vypnutou webkamerou. To dobře vystihuje a podtrhuje smutnou realitu chronicky obézních lidí, kteří se tak mohou stát odstřiženými od reálného světa a závislými na svém okolí.
Kromě tématu obezity je Velryba překvapivě hodně politická. Skrze další postavy a dějové linky je schopná do scénáře zakomponovat i problematiku LGBTQ+ komunity, mentálního zdraví, nedostupného amerického zdravotnictví a křesťanské víry. Velkou součástí Charlieho příběhu je totiž odchod od jeho dcery a manželky, se kterými přerušil kontakt po svém coming outu kvůli vztahu s mladším mužem.
Největším tahákem celého filmu je stoprocentně Brendan Fraser, pro kterého je tato role obrovský kariérní comeback. V posledních letech totiž jeho kariéra coby hvězdy 2000s dost upadala. Kromě role v nedávno zrušeném DC seriálu Doom Patrol nic z jeho projektů za posledních pár let nestojí za zmínku. Fraser si poprvé v 30leté kariéře získal nominace na prestižní ceny, jako jsou Zlatý glób nebo Oscar, z nichž druhou má i reálnou šanci proměnit, pokud porazí favorita Austina Butlera za snímek Elvis.
Fraser kromě obrovské vizuální proměny (v roli má na sobě mnoho prostetického make-upu) podává svůj doposud nejlepší výkon, který v divákovi dokáže vzbudit nejen lítost a pochopení, ale i naštvání. Charlie je totiž naprosto výborný antihrdina, který, stejně jako skutečný člověk, má svoje kladné i negativní stránky, což ho jako postavu dělá o to uvěřitelnější.
Kromě Frasera, o kterém mluví většina kritiků, ve filmu září další dvě herecké hvězdy. Zaprvé Sadie Sink aka Max ze Stranger Things v roli Charlieho dcery, která ho po letech konfrontuje a není na něj zrovna milá. Sadie ve filmu podává také svůj doposud nejvážnější výkon, ve kterém skvěle balancuje nenávist a lásku k člověku, který ji zradil. Na Oscara byla za tento film nominovaná i herečka Hong Chau v roli Liz, která se o Charlieho stará a obětuje mu celý svůj život. Její drsný přístup k Charliemu i lidem kolem filmu dodává správný říz, scény také často odlehčuje. Dle mého je škoda, že na Oscary nebyla nominovaná i Sadie Sink, ale ocenění pro Hong Chau tu je rozhodně oprávněné.
Jediným minusem filmu je možná trošku ujetý a nedopečený konec. Požitek mi dokázalo zkazit posledních pár neuvěřitelných sekund, ale emočně mě film naprosto vyždímal a měl jsem hodně blízko k slzám. Pokud si chceš v kině solidně poplakat, Velryba je jasná volba. Já, i přes malou výtku, dávám s čistým svědomím plné hodnocení.