Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Randění a mentální zdraví

Seznamování je radostná věc, ale může s sebou nést i různé nepříjemnosti a psychickou zátěž.

On-line seznamování

V dnešní době je seznamování přes internet naprosto normální a běžné. Začalo být mnohem populárnější díky pandemii, kdy se zejména v prvním lockdownu spousta z nás cítila sama. Většina lidí používá aplikace, které jsou k seznamování přímo určené a jednou z nejpopulárnějších je bezesporu Tinder, který má nyní přes 57 milionů uživatelů po celém světě.

Průzkum, který provedla populární stránka eHarmony dokonce předpovídá, že do roku 2040 začne přes 70 % vztahů právě on-line. Většině lidí na těchto aplikacích je v rozmezí mezi 18 a 24 lety. V poslední době také vzrostl počet lidí mezi 45 a 55 lety, a to o 60 % (Verywell Mind).

On-line seznamky mají samozřejmě určitý dopad na naši psychiku. V jedné studii lidé poznamenali, že používají on-line seznamky ve snaze ověřit si vlastní hodnotu.

Podle magazínu Verywell Mind 40 % lidí uvedlo, že používání on-line seznamky mělo pozitivní dopad na jejich sebevědomí. 49 % uživatelů, kteří se již potýkali s určitou poruchou nálad, uvedlo, že používání on-line seznamek jejich depresivní symptomy zhoršilo. 20 % uvedlo, že je on-line seznamování naopak velmi prospěšné pro jejich náladu. Je také dokázáno, že on-line seznamky využívají více lidé, kteří mají sociální úzkosti. Uživatelé seznamovacích aplikací jsou ve skutečnosti vystaveni většímu stresu ve srovnání s lidmi, kteří je nepoužívají.

Na lidi má vliv i odmítnutí. V on-line světě je to velice jednoduché, protože člověk nevidí přímou reakci druhé osoby. Nicméně odmítnutí může mít vážný dopad na psychiku druhé strany. S tím se váže i fakt, že on-line seznamování je spojováno převážně s vizuální stránkou lidí.

Osobní seznamování

Vztahy jsou krásná věc, ale když se něco pokazí, může to zásadně poškodit sebevědomí a způsobit emocionální bolesti, kterou spousta lidí považuje za horší než tu fyzickou.

Pokud má jeden z dvojice kamarády, které ten druhý považuje za atraktivní, může se s nimi začít srovnávat. To je nezdravé myšlení, kterému je třeba předejít, protože může rapidně zhoršit naši nejistotu. Nevytvářej si zbytečně konflikty ve své hlavě. Nemůžeš vyřešit problém, který neumíš pořádně identifikovat a který tam ani není.

Člověk by měl být vyrovnaný s odmítnutím. Pokud bereš odmítnutí osobně a předpokládáš, že znamená něco špatného, vídání se s jinými lidmi pro tebe bude velmi obtížné.Odmítnutí k seznamování zkrátka patří. Snaž se ho nevnímat jako nějaký úsudek vůči tobě, ale spíš jako odraz preferencí druhé osoby.

V randění je velmi důležitá rovnováha, která člověku umožní užívat si, aniž by tomu obětoval své duševní zdraví.


On-line seznamování vs. osobní seznamování

Studie, která zkoumala, jak technologie ovlivňují seznamování, například zjistila, že při osobním seznamování hraje velkou roli alkohol, pro představu více než 70 % žen ve věku 18 až 29 let řeklo, že při seznámení byly pod vlivem alkoholu. Oproti tomu setkání se s někým on-line je v tomto naprosto odlišné.

Co si myslí odborník?

1. Ovlivňuje lidskou psychiku více on-line seznamování nebo osobní seznamování?

To se takto nedá říct, všichni lidé nejsou stejní. Někomu on-line seznamování vyloženě vyhovuje – nerad chodí do společnosti cizích lidí, nevyhledává diskotéky a kluby nebo kolem sebe nemá dost lidí, skrze které by se seznámil "naživo". Pak jsou lidé, kteří vnímají on-line seznamky jako nepřirozené, mají pocit, že tam nechodí lidé, kteří by je zajímali. Kolem on-line seznamování je hodně předsudků.

2. Je u vztahů, které vznikly on-line, více pravděpodobný pocit "vztahové úzkosti" ?

Při on-line seznamování je spíše náročné období prvních rande. Ne každý má to štěstí, že napoprvé potká člověka, který mu sedí, který odpovídá profilu ze seznamky a tak dále. Když se překoná počáteční hledání, vyvíjí se vztah asi stejně jako při seznamování "naživo".

3. Při osobním seznámení hraje alkohol větší roli než u seznámení v on-line světě. Působí to nějak na budoucí vztah? 

Alkohol bude do budoucna hrát ve vztahu roli v případě, že jeden či oba pijí více než příležitostně či společensky.

- Psychoterapeut Mgr. Jan Kulhánek

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.