Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Queer umělci a umělkyně, které bys měl*a znát

Representation matters, a proto bych ti ráda představila mých pár oblíbených queer umělců a umělkyň, díky kterým jsem se ve své questioning fázi začala cítit seen a pochopeně.

Frida Kahlo

Magdalena Carmen Frida Kahlo a Calderón, my beloved. Tato pravděpodobně nejznámější mexická malířka se proslavila svými pestrými fantaskními obrazy, z nichž třetinu tvořily autoportréty. Byla otevřeně bisexuální, a ačkoli ve svém díle zobrazovala především svého manžela Diega Riveru nebo sebe, dají se v něm najít i queer prvky. Například obraz Two Nudes in a Forest se může interpretovat jako vyjádření její volnosti a otevřenosti v sexualitě.

Two Nudes in a Forest, Frida Kahlo, 1939

Frida měla s Diegem otevřené manželství a každý z nich měl během něj několik románků. Frida se setkávala jak s ženami, tak s muži. Říká se, že Diegovi často přebírala jeho milenky. Jednou z nich byla Dolores del Rio, známá Hollywoodská herečka. Queen behavior💅.

O mnoha jejích aférkách se může pouze spekulovat, protože se nedají nijak potvrdit. Není to tak ale s Chavelou Vargas. Jejich love story je jak vytržená z Wattpadu. Potkaly se na jedné z parties pořádaných ve Fridině rodném domě v Coyoacánu. Chavela o prvním momentu, kdy Fridu spatřila, řekla:

Když jsem uviděla její tvář, její oči, byla jsem jako omámená. Myslela jsem, že nemůže být bytostí z tohoto světa. Její spojené obočí bylo vlaštovkou v letu. Aniž bych už v sobě měla zralost ženy, protože jsem tehdy byla velmi mladá, cítila jsem, že tu bytost mohu milovat nejoddanější láskou na světě, tou nejsilnější láskou na světě.
Frida Kahlo a Chavela Vargas (neznámý fotograf)

A já myslím, že byl jejich příběh můj bi awakening.

Zanele Muholi

Zanele Muholi je jihoafrická nebinární osoba zabývající se vizuálním aktivismem v oblasti fotografie, videa a instalace. Zaměřuje se na rasu, gender a sexualitu.

Jejich série Faces and Phases klade focus na černošské lesbické, gay, transgender a intersexuální komunity v Jihoafrické republice. Na černobílých fotografiích se lidé dívají přímo do kamery.

Má práce je prostor, kde jsou lidé viděni, respektováni a rozpoznáni.
Zanele o jejich projektu
Faces and Phases, Zanele Muholi, 2019

Sunil Gupta

Sunil Gupta je indicko kanadský fotograf žijící v Londýně. Svou prací reaguje na „nespravedlnost, jíž trpí gayové po celém světě, včetně něj.“ Na fotografiích zobrazuje témata sexuální identity, migrace, rasy a rodiny.

V roce 1988 vytvořil sérii s názvem Pretended Family Relationships. Tato série byla reakcí na Článek 28, rozšíření zákona o místní správě ve Velké Británii, který zakazoval propagaci homosexuality ve výuce a propagačních dokumentech vydávaných místní správou. To znamená, že bylo ve všech oblastech veřejného života povoleno o homosexualitě hovořit pouze negativně.

Guptova práce obsahovala kombinaci portrétů gay párů, některé byly momentky, jiné zaranžované. V sérii můžete také najít fotky z protestů proti Článku 28 a básně od Stephena Dodda, tehdejšího přítele Gupty, vždy po jedné na panelech mezi dvěma obrázky.

Pretended Family Relationships, Sunil Gupta, 1988

Cassils

Cassils je mezinárodně známý umělec, jejichž nejdiskutovanějším dílem byla práce nazvaná Pissed, ve které adresovali Trumpovu administrativu o návratu zákona o používání toalet trans osob ve školních zařízeních. Pro tuto exhibici Cassils 200 dní sbírali svou moč, aby ukázali fyzickou zátěž kladenou na těla jednotlivců, když mají omezený přístup k toaletám.

Zdá se být bláznivé, že musím plnit nádoby močí, aby to lidem došlo. Neměl bych to muset dělat. Neměl bych muset zadržovat vlastní moč. Je šílené, že musíme zacházet do těchto extrémů, ale tohle je kultura, ve které žijeme.
Cassils

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.