V posledních letech čelil vyhrůžkám i žhářskému útoku, hlavním důvodem jeho odchodu ale rasismus prý není. Z politiky odejde po konci svého mandátu.
Karamba Diaby (62) se v roce 2013 stal prvním v Africe narozeným poslancem v německém Bundestagu. O toto prvenství se dělil ještě s Charlesem M. Huberem. Oba jsou senegalského původu, ale Charles se narodil v Německu. Po 11 letech nedávno oznámil, že se svého postu vzdává a nebude kandidovat v nadcházejících federálních volbách příští rok.
Oznámení o nekandidování v dalších volbách přišlo jen pár týdnů poté, co odhalil, že se svými zaměstnanci dlouhodobě čelí rasistickým nadávkám a výhružkám smrtí. Jeho kancelář v saském městě Halle se také stala terčem nezdařeného žhářského útoku a někdo prostřelil okno jeho kanceláře. Všechny incidenty se naštěstí obešly bez zranění. Diaby tvrdí, že se v Halle cítí dobře, ale tyto incidenty v něm zanechaly smutek a obavy.
Diaby ve svém prohlášení uvedl, že tyto výhružky nebyly hlavní motivací jeho rozhodnutí, ale že chce trávit čas se svou rodinou.
Zhoršenou atmosféru v Německu přičítá vstupu krajně pravicové AfD do Spolkového sněmu v roce 2017.
V lednu 2024 vyšlo najevo, že se vysoce postavení členové a členky strany, včetně poradce spolušéfky strany Alice Weidel, se zúčastnili schůzky s neonacisty, kde se projednávaly plány na deportaci milionů „žadatelů o azyl“, „nepřizpůsobivých“ a osob s „neněmeckým původem“. Jeden ze zakladatelů strany Björn Höcke byl letos v květnu také odsouzen za použití hesla Alles für Deutschland spojovaného s polovojenským křídlem nacistické strany.
Karamba Diaba není jediný, kdo v této atmosféře čelí rasově motivovaným útokům. Podle studie Evropské unie z října 2023 čelí lidé afrického původu v EU každodennímu rasismu. Podle jejich průzkumu:
zdroje: FRA Europe, The Guardian, DW