Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Protesty na Srí Lance trvají již druhým měsícem. Je turistický ráj na pokraji ekonomického kolapsu?

Tisíce lidí protestují na Srí Lance, požadují odstoupení tamějšího prezidenta Gotabaya Rajapaksy. Země prožívá nejhlubší krizi od roku 1948, chybí potraviny, léky, pro mnohé z obyvatel je nedostupný benzin. Podle analytiků za krizi může špatné hospodaření vlády.

Jaká je momentální situace na Srí Lance?

Srí Lanka je závislá především na příjmech z turistického ruchu, které koronavirová pandemie značně omezila. Společně s válkou na Ukrajině tyto dvě události zapříčinily růst cen zboží a zpoždění dodávek. Místní obyvatelé proto nemají přístup k lékům, časté jsou také výpadky elektřiny, mnozí nemají jídlo.

Ekonomický kolaps dopadá na všechny, proto v zemi už více než měsíc pokračují bouřlivé protesty. Lidé požadují odstoupení prezidenta, který je mimo jiné pověstný svou krutostí. Před svou prezidentskou funkcí vykonával úřad ministra obrany, během kterého byl obviněn z odpovědnosti za válečné zločiny, mučení či násilné zmizení, kterých se měl dopustit během občanské války.

Co stojí za ekonomickým kolapsem?

Srí Lanka se za poslední desetiletí stala poměrně prosperujícím státem. Díky turistickému ruchu vzniklo mnoho pracovních míst, spousta lidí poznala komfort střední třídy, otevíraly se kavárny, restaurace a velké obchodní domy.

S pandemií se situace začala měnit, nebyla však hlavní příčinou ekonomického kolapsu, spíš problém prohloubila a urychlila. Za vlády bývalého prezidenta se Srí Lanka mohutně zadlužila, když investovala spoustu peněz do projektů v oblasti infrastruktury. Projekty však přilákaly méně investorů, než se předpokládalo, a země tak musela přerozdělovat své stále narůstající dluhy.

Dalším problémem se pak ukázalo rozhodnutí ohledně zákazu dovozu chemických hnojiv, což mělo za důsledek masivní neúrodu a oslabení zemědělského sektoru. Srí Lanka se tak stala ještě více závislou na dovozu potravin ze zahraničí.

Země se tak nyní potýká s nedostatkem devizových rezerv a únorová inflace se vyšplhala na rekordních 17,5 %. Za ropu, která se dováží na Srí Lanku z Íránu, platí země formou barteru, mění tedy ropu za čajové listy.

Pomoc Srí Lance bude projednávat Mezinárodní měnový fond, který by měl poskytnout úvěrový program, ze kterého by země mohla splácet svůj zahraniční dluh ve výši cca 4 miliardy dolarů. Humanitární pomoc již přislíbila Indie, s dalšími sousedními státy se o pomoci jedná.

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe