Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla
Zdroj: IG @svetova_1

Projekt Světova 1, kde jsou všichni vítáni

Miluješ umění, ale zajímá tě i politika a aktuální společenská témata? Pak je tento projekt od studenstva pro studentstvo, kde jsou všichni vítaní, přímo pro tebe!

SVĚTOVA 1 je neziskovka a rostoucí projekt, který se snaží o vytvoření inkluzivního uměleckého prostředí, které poskytne prostor všem artists. Prosazuje feministické, udržitelné a ekologicky inkluzivní přemýšlení a praxi založenou na péči.

SVĚTOVA 1 je založena na základech sdílených hodnot členstva, přátel a návštěvnictva a reflektuje či hledá způsoby, jak aplikovat potřeby kvíření a inkluzivity ve své praxi. Zároveň zkoumá, jak tyto získané poznatky předávat dál.

Proč?

Světova 1 se objevila v roce 2018 a jejím zakladatelem je Zai Xu. Základní myšlenkou bylo vytvořit „prostor pro nás a lidi jako my. Studentstvo, minority, underdogs, queers a ty, kteří*ré z různých důvodů zanechali*y svá studia a nyní se potýkají s problémy vyznat se v tomto dospěláckém světě.“

Tento nápad se neustále s časem rozvíjí podle zájmů, a hlavně potřeb jejího členstva. Cílem je propojit mladou generaci se sociálně-politickými událostmi probíhajícími ve světě skrze uměleckou tvorbu, její prezentaci a další edukativně-komunitní projekty.

Zai o vzniku:

„Myslím, že to byla zprvu taková vlastní hloupost. Říkám si: ok, je mi devatenáct, teď jsem se dostal na AVU, a tak si založím vlastní galerii. Ale myslím si, že to bylo dáno takovou divnou ambiciózností a kompulzivitou. Jeden z mnoha podnětů, který jsem měl vedle své lehkomyslnosti, byl taky pocit chybějícího prostoru na podporu mladých umělců*kyň, jako jsem já. Umělci*kyně vystavující tehdy u nás v galerii byli skoro vždy podobně staří a zkušení, jako jsem já. Tak to bylo aspoň na začátku – dnes jsme se už ale posunuli dál. Všichni jsme získávali zkušenosti dohromady. Klidně bych řekl, že bylo potřeba dát důraz na něco, co se rozvíjí na uměleckých školách a následně se to už nikam neposune. Pro spoustu lidí po škole není tak snadné dále prezentovat svá díla.“

Kde a kdy se objevila příležitost a prostor?

„Dostal se mi pod ruku prostor, ve kterým stále sídlíme, a okolo silvestru roku 2018 jsem svým kamarádům napsal, že mám takový projekt a jestli by se toho nechtěli zúčastnit. A najednou s mojí nevědomostí, do čeho se to vlastně hrnu, jsme měli galerii, do které se začalo postupně zapojovat víc a víc lidí. Začali jsme ze začátku s rekonstrukcí prostoru, udělali jsme novou podlahu a světla. V červnu 2018 jsme uspořádali akci SVĚTOVA kolauduje 1, v září toho samého roku jsme udělali otvíračku a začali jsme naši první výstavou. Průběžně se prostor transformuje podle zájmů a potřeb našeho členstva a návštěvnictva. V roce 2022 jsme otevřeli výstavu „Hello my name is“, která představila v Česku poprvé mladou queer tvorbu, kterou jsem spolu-kurátoroval s Vítem Novákem. Vzápětí jsme ji ale nouzově přestavili spolu s celým prostorem galerie v krizové centrum, ve kterém jsme nabízeli dočasné přespání, základní potřeby, asistenci, hlídání a kurzy pro děti a lidi utíkající z Ukrajiny. To byl moment, kdy jsme se jako prostor rozhodli, že chceme víc než jenom dělat výstavy pro prezentaci umění. A že nás zajímají angažované projekty, aktuální sociální apolitické otázky a témata – to je perspektiva, která je nám blízká.“

Kdo stojí za vznikem a fungováním projektu?

„V současnosti jsme tým 8 lidí, a to David, Viktor, Emil, Halima, Ali, Lizi, Anežka a Zai. Je potřeba zmínit, že bychom nedokázali kontinuálně fungovat bez našich skvělých dobrovolníků*dobrovolnic, kterých je v současnosti 26.“

Jak to vidíte do budoucna?

„V budoucnu bychom si přáli toho hodně, haha, v rámci organizace jsme si zadali několik cílů, a to pokračovat v našich výstavních aktivitách, sloužit veřejnosti jako komunitní centrum, edukativní institut a útočiště pro všechny, kteří potřebují najít bezpečné místo. Tento rok nás čeká ještě několik výstav, jako je třeba spolupráce se Společností pro queer paměť, výstava „Country road, take me home”, která je druhým výstupem našeho edukativního a výzkumného projektu „Say my name”. První výstup už byl minulý rok, kdy jsme vydali spolu s kolektivem Plusko+ zine mapující českou queer scénu. Nejaktuálnější je teď edukativní projekt naší série „As We Grow” se zahraničními umělci Mary Maggic. Poslední týdny také plánujeme ve spolupráci s dalšími iniciativami a organizacemi Festival Queer Vědomostí jako způsob společného zkoumání a poznávání queer témat, feministických přístupů a perspektiv. Bude také příměstský tábor o seznamování se s pražskou uměleckou scénou. Příští rok toho bude také spoustu, ale na tom ještě průběžně pracujeme.“

A na co se teď můžou lidé ve SVĚTOVA 1 těšit?

„Důležitou podstatou našeho fungování jsou naše veřejné programy, ať jsou to vernisáže, kde se sejde celá komunita, baví se mezi sebou a kochá se uměním, nebo je to třeba spolupráce s našimi spřátelenými organizacemi a prohlubování našich znalostí v rámci feministických a queer perspektiv, nebo jenom společné trávení času, vytváření nových přátel a společných zážitků.“

Článek vznikl v rámci mediální spolupráce.