Doufáš ve sníh na Štědrý den? Well, don't get your hopes up.
Bílé Vánoce jsou něco, co si mnozí z nás pamatují z dětství a co patří neodmyslitelně k vánoční atmosféře. Podle modelů počasí, které vytvořil v roce 2021 European Copernicus project bude sněhu v prosinci a lednu v Evropě trvale ubývat a ke konci 21. století by měl být poměrně vzácným jevem. Spíše než u nás to ale bude patrnější samozřejmě v severských zemích.
Ale i pro Čechy a Češky jsou bílé ladovské Vánoce spíše pohádkou, než realitou. Podle meteorologů jsme je naposledy zažili v roce 1981, tedy před více jak 40 lety. To byly Vánoce, kdy pokrývka sněhu byla skutečně ve všech českých regionech, což se od té doby neopakovalo.
Poslední dobou, hlavně na Štědrý den, teploty spíše stoupají. Od roku 2008 neklesla celková teplota vzduchu na území celé ČR pod 0 stupňů Celsia. Největší šance na to, že letos zažiješ sníh 24. prosince máš, pokud bydlíš na Liberecku, kde byl sníh za posledních 30 let na Vánoce 30x.
Kromě Česka to ale samozřejmě zasahuje i jiné evropské regiony, třeba v Helsinkách tvoří 58 % srážek v tomto období sníh, podle modelu předpovědi by to v budoucnu mohlo být v průměru už jen 42 %. Na jihu Švédska by ale tento poměr mohl klesnout dokonce z 22 % na 9 % a ve francouzském Alsasku z 21 % na 14 %. Pro jižní Evropu, kde je sníh spíše ojedinělý, už by se stal neexistujícím.
Může za to častá změna cirkulace vzduchu, která je právě ve střední Evropě dost nepředpovídatelná. Vliv má samozřejmě primárně globální oteplování – rok 2023 byl globálně nejteplejším rokem zaznamenaným v historii. Pokud něco zásadního nezměníme, tak do roku 2030 by se mělo celosvětově oteplit v průměru o 3 stupně oproti době před industriální revolucí. Ale pozor! je to průměr, na některých místech teplota naroste skokově, na jiných zase výrazně klesne.
Pokud tě to zajímá podrobně, přečti si o klimatické změně podrobněji na tomhle přehlédném webu.