Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Proč teď všichni berou ashwagandhu? Zbavuje stresu, ale může mít i vedlejší účinky

Na TikToku poslední dobou neuvidíš tak často jiný doplněk stravy než ashwagandhu, která má mnoho benefitů, ale i rizik.

Za konzultaci k článku děkujeme panu docentu Romanu PaveloviVýzkumného ústavu rostlinné výroby.

CO JE TO ASHWAGANDHA?

Pojďme si nejprve dát menší lekci biologie. Ashwagandha (nebo česky vitánie snodárná) je jednou z nejdůležitějších bylinek používaných v ajurvédské medicíně. Po tisíce let se používá pro snižování stresu, zvyšování energie a zlepšení soustředěnosti. Kvůli tomu ji řadíme mezi adaptogeny, tedy přírodní látky, které pomáhají tělu lépe se přizpůsobit na stres a podporují rovnováhu organismu. Je to malá rostlinka se žlutými květy, z níž se používají kořeny a listy na získání prášku, který má mnoho účinků.

JAKÉ MÁ BENEFITY?

Základní benefity, které ashwagandha prokazatelně má, jsou posílení imunity a protizánětlivost. Pomáhá tak při léčbě zánětlivých onemocnění (např. artritida, zápal plic a jiné) a má pozitivní vliv i na autoimunitní onemocnění. V základu funguje tak, že při interakci s kortizolem (stresovým hormonem) snižuje jeho hladinu a reguluje jeho produkci.

Pomáhá tak hlavně při stresu, kdy je věděcky dokázané, že působí i proti úzkostem, depresím a vyčerpání. Zároveň mírně stimuluje a může ti pomoct zvýšit soustředěnost nebo paměť.

Sklízení ashwagandhy - zdroj: Siskyou Seeds

JAKÁ MÁ RIZIKA?

Nejčastější problémy jsou u ashwagandhy se špatným dávkováním a mnohé negativní účinky jsou způsobené krátkodobým předávkováním (5 a více gramů denně), což způsobuje ospalost až sedaci. Častým side effectem je také tzv. brain fog. A velké dávky také můžou způsobit podráždění žaludku, průjem a zvracení.

„Účinnost vitánie je ověřená staletími, je ale potřeba vždy zvolit správnou formu a dávku, která se může i měnit v čase. Dávku by měl odhadnout člověk, který má dostatečné zkušenosti a znalosti. Takových odborníků ale bohužel moc není, a tak nejvíce problémů je právě  způsobeno špatným laickým dávkováním.“
doc. Ing. Roman Pavela, Ph.D. z Výzkumného ústavu rostlinné výroby

Vitánii bys neměl*a brát dlouhodobě. Doporučená kúra trvá 10 až 15 dní, pak je vhodné ji na 2 až 3 týdny vysadit, než ji budeš brát znovu. Tělo si na ni totiž zvyká a pak potřebuje větší dávky pro účinnost. I přes možné vedlejší účinky na ashwagandhě zatím NENÍ pozorováno, že by vznikala fyzická či psychická závislost.

KDO BY JI NEMĚL BRÁT?

Kompletně by ses braní ashwagandhy měl*a vyvarovat jako dítě nebo pokud jsi těhotná žena. U teenagerů je vhodné používat nižší dávkování drcené byliny, ale dle docenta Pavely jsou pro teenagery vhodnější adaptogeny jako například: parcha saflorová (maralí kořen), bazalka posvátná nebo klanopraška (schizandra) čínská s podobnými účinky. Ashwagandhu bys nikdy neměl*a kombinovat s jinými sedativy.

CO ŘÍKÁ O ASHWAGANDĚ ZÁKON?

Ashwagandha není v České republice (ani ve většině dalších zemí Evropské unie) nijak přísně regulovaná. Nejčastěji je prodávaná jako doplněk stravy, který musí splňovat požadavky na zdravotní nezávadnost a musí být správně označený.

V Evropě jsou nicméně státy, ve kterých je ashwagandha regulována přísněji. Například v Dánsku se ashwagandha nesmí prodávat ani používat v doplňcích stravy. Podobně je to i ve Finsku, kde sice není formálně zakázaná, její používání je ale velmi přísně omezené. Dočasně byla ashwagandha zakázaná také ve Francii a následně kvůli obavám z nežádoucích účinků a interakcí s ostatními léky přísně omezená.

další zdroje: Healthline

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.