Mají to starší sourozenci a konkrétně sestry těžší? Tzv. eldest daughter syndrome vzal internet útokem, ale existují na něj i studie.
Všichni známe stereotypní vyobrazení sourozenců. Nejstarší jsou zodpovědní a ctižádostiví, prostřední často přehlížení sourozenci jsou společenští a rebelští, zatímco ti nejmladší jsou okouzlující a manipulativní. A podle uživatelů internetu, ale i specialistů, má pořadí v jakém se sourozenci narodí větší vliv na naši psychiku, než bychom si rádi přiznávali. Větší břímě evidentně neseš, pokud jsi nejstarší sourozenec, primárně dívka.
Pojem „eldest daughter syndrome” se nedávno začal šířit virálně internetem skrze memes a tweety. (Pozor nejde o oficiální psychologickou diagnózu!) Rodinná terapeutka, Kari Morton, ve svém TikToku uvádí hlavní příznaky tohoto syndromu - intenzivní pocit rodinné zodpovědnosti, tendence k people pleasingu a nelibost vůči vašim sourozencům a rodičům.
Sama ale varuje, že se nedá v psychologii dávat přílišná váha tomu, v jakém pořadí se sourozenci narodili, a že neexistují důkazy, že by toto mělo trvalý vliv na psychiku. Podle Morton však souvisí eldest daughter syndrome spíše s genderovými normami a tlakem, který je vyvíjen na mladé ženy vs. mladé muže v rodinách.
Na vliv toho, v jakém pořadí se narodíš, samozřejmě existují i fundované vědecké studie (i když jich neproběhlo mnoho), podle kterých může pořadí, ve kterém ses narodil*a, mít vliv na vztah ke studiu a IQ, tolerování finančního rizika a účast na nebezpečných sportech. Samozřejmě to není jediná proměnná a mnozí psychologové a psycholožky varují před vyvozováním výsledků z těchto studií. Podle psycholožky Rebeccy Damian se starší sourozenci mohou zkrátka jevit zodpovědnější a inteligentnější, jelikož jsou vyspělejší než jejich mladší sourozenci.
Během studií v Německu, Británii a USA, které se účastnilo skoro 400 000 středoškoláků a středoškolaček se našly důkazy, že starší sourozenci jsou inteligentější, ale tyto rozdíly byly tak nepatrné, že z nich opět nejde vyvodit závěr. Damian to opět připisuje spíš kulturním zvykům, kdy starší sourozenec nejčastěji dědí majetek nebo přebírá byznys po rodičích.
Podle terapeutů je důležité nesvádět vše na pořadí narození, ale spíše se zastavit nad otázkami jako: jak mě vnímá moje rodina? jak sebe vnímám já? můžeme si promluvit o rozdílech v našich pohledech, a to jak utváří naší rodinnou dynamiku?
Psycholožka Sara Stanizai dodává, že jsou to zkrátka přirozené lidské vlastnosti: „Lidé podle mě vždycky hledají smysl a poznání sebe sama. Horoskopy, pořadí narození, styl attachementu ve vztazích. Lidé vždycky hledají set kódovacích slov, který popisuje jejich prožitky.”