VŠE rovná se bomba. Tak je škola v posledních letech veřejností vnímaná a není se čemu divit. Anonymové nahlásili přítomnost bomby v aerálu školy více než dvacetkrát za posledních pět let, a policie pořád nemá viníky.
Zdá se, jakoby během zkouškového období, tedy typicky v lednu a v květnu, neuběhl týden bez nahlášení bomby na Vysoké škole ekonomické v Praze. Děje se tak pravidelně posledních pět let a spíše než jako hrozba je už oznámení o (další) bombě vnímáno jako dada.
I několikrát týdně se totiž stává, že vedení školy či přímo Policii ČR zkontaktuje anonym, který ohlásí, že se v areálu VŠE nachází výbušnina. „Výhružky jsou vždy zasílány emailem přímo na vedení VŠE případně podatelny PČR či HZS. Odesílatel výhružného emailu je zasílá vždy z jiné emailové adresy, kterou pravděpodobně vytvoří pouze pro dané oznámení,“ uvádí pro HeyFomo.cz major Jan Daněk, vedoucí oddělení tisku PČR.
Škola po obdržení emailu zahájí tzv. bezpečnostní prověrku, během níž do budov nesmí nikdo nově příchozí vstupovat, a zároveň je může kdokoliv dobrovolně opustit.„,Provoz v budovách nebyl během prověrek přerušen, pouze omezen. Což v praxi znamená, že byl zakázán vstup pro nově příchozí do ukončení bezpečnostní prověrky. Lidé v budovách je mohli samozřejmě opustit. Po skončení bezpečností prověrky byl provoz opět obnoven. Rozhodnutí o tom, zda všechny budovy evakuovat či nikoliv, závisí vždy na veliteli zásahu PČR,“ vysvětluje Kateřina Pelouchová, tisková mluvčí VŠE. Na místo zároveň vyjedou po obdržení emailu policisté, kteří jsou momentálně ve službě, a kteří rozhodnou o tom, zda je třeba budovy evakuovat. Jakmile je celá bezpečnostní prověrka ukončena, je provoz v budovách obnoven.
Teorií, proč se nahlašování děje už tolik let vkuse je několik. Může jít o akci jednotlivce – bývalého či současného zaměstnance či zaměstnankyně, nebo absolventa či absolventky, který má zájem VŠE poškodit. Může se jednat o čin více osob, které se navzájem inspirovaly, že by šlo o studenta nebo studentku, který se chce vyhnout zkoušce, je vzhledem k tomu, jak dlouho vše trvá, spíše nepravděpodobné.
V minulosti se během zkouškového studentstvo přesouvalo do jiných prostor, běžně se například chodilo do blízkých kaváren nebo dokonce do KFC.
Zatímco někteří studenti a studentky vnímají nahlašování bomb pozitivně, většině spíše dochází trpělivost a celou záležitost považují za směšnou. Mnoho z nich věnuje přípravě na zkoušku spoustu času a úsilí, jen aby byla nakonec přesunuta na jindy - kvůli údajné bombě. Komplikace to znamená i pro vedení školy a policii, která musí stejnou situaci opakovaně řešit. „Vzhledem k tomu, že k zásahu vyjíždějí policisté, kteří jsou momentálně ve službě, nevzniká policii žádná škoda,“ upřesňuje major Daněk.
A jak se dá celá situace řešit? Težko. Podle policie jsou pachatelé či pachatelky velmi dobře orientovaní v IT, přičemž s technologickým pokrokem mohou neustále využívat novější metody anonymního zasílání emailů. Zároveň nelze oznámení ignorovat. Škola může na studentstvo apelovat, tam ale její možnosti končí.
Ani Policie ČR nemůže pracovat s ničím konkrétním. „Jedná se o trestnou činnost, jejíž objasňování je dlouhodobým procesem. Dosud je od roku 2018, kdy oznámení o uložení nástražných výbušných systémů na VŠE začaly, evidováno více než 20 takových oznámení. Na všech oznámeních je intenzivně ze strany Služby kriminální policie a vyšetřování pracováno, dosud však tímto získané informace nevedly k zahájení trestního stíhání proti konkrétní osobě,“ uzavírá major Daněk.