Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Proč „pohádkové“ Bali vlastně není tak super?

Bali je snem mnoha cestovatelů a lidé z celého světa tento malý ostrůvek patřící Indonésii považují za ráj na zemi. Jsou zde dlouhé pláže, údajně velmi lidové ceny a krásné moře. Tamní obyvatelé ale z většiny žijí v obrovské chudobě a jejich lidská práva jsou potlačována.

Co je na Bali špatně?

Ostrov Bali se nachází v Indonésii a počátkem 21. století ho zasáhl obří turismus, který se neustále rozrůstá. I já jsem se na ostrov po všech videích na TikToku a nějakém tom researchi na podzim roku 2022 vydala. Připadá mi ale, že se mluví jen o těch dobrých stránkách a nikoliv o těch špatných. Těch je přitom také mnoho.

Zásadním problémem je obrovské znečištění ostrova. Téměř nikde na ulici nenalezneš koše. Je normální zde odhazovat odpadky, kamkoliv se jen lidem zachce. V turistických oblastech to je sice o trochu lepší, ale rozhodně si nemysli, že by někdo odpad recykloval. Vyváží ho za město nebo na skládky.

Zdroj: Unsplash

Chudoba

I přesto, že se jedná o turistický ráj a po celém Bali jsou stovky těch nejluxusnějších rezortů, panuje zde obrovská chudoba. Místní, kteří zrovna nepracují v turistickém ruchu, nemají kolikrát peníze ani na postel či záchod. Na jedné matraci spí v několika lidech, na toaletu chodí za dům nebo do lesa.

Běžná je zde i negramotnost, i když se pomalu snižuje. Podle TikToku Češky Šárky Hlouškové, která na Bali již několik let žije, není výjimkou, že dítě, které navštěvuje pátou třídu základní školy, neumí ani číst, ani psát. Střední a vyšší vzdělávání je zde navíc zpoplatněné, a tak mnoho dětí končí pouze se základním vzděláním.

Zdroj: Unsplash

Potlačování lidských práv

Bali je sice většinově hinduistické, ale Indonésie jako taková je největší muslimskou zemí na světě. Některé její části se striktně řídí právem šaría. V některých částech země je tedy naprosto běžné veřejné bičování za pouhé nařknutí od sousedů nebo kolemjdoucích. Nezadané ženy se nesmějí stýkat s muži, chodit odhalené či se chovat jakkoliv vyzývavě.

Na samotném Bali tě budou moci za chvíli zavřít za sex mimo manželství a zákony se budou vztahovat i na turisty. Trestné jsou i jakékoliv urážky prezidenta a vlády. Do vězení můžeš jít dokonce i za nesouhlasné názory s místními zákony a nařízeními.

Zdroj: Unsplash

Ceny

Většina turistů na Bali míří, protože je zde velmi levno. Ano, je to tu levné, ale rozhodně od toho neočekávej levné luxusní hotely, jídlo jako v Evropě nebo třeba turistické atrakce. Levná jsou pouze indonéská jídla z místních warungů. Pokud jsi ale trochu vybíravý Evropan, jako třeba já, chutnat ti to nebude a půjdeš do restaurace. V těch jsou ale ceny stejné jako v Praze, někdy dokonce vyšší.

Stejně tak tomu je i s hotely. My jsme bydleli v Ubudu a v Kutě ve tříhvězdičkových hotelech s bazénem. Nebyl to žádný extra luxus, ale nebylo to ani špatné. Na noc to stálo v průměru tisíc korun na dvě osoby. Pokud tě lákají ty nádherné resorty u moře s krásnou přírodou a tisíci bazény, zaplatíš klidně i více než deset tisíc na noc.

Zdroj: @anettt.h

Doprava a místní

Na Bali je opravdu šílená doprava a dopravní zácpy jsou na denním pořádku. Navíc mají silnice ve špatném stavu a dobře na tom není ani infrastruktura, takže kamkoliv bys jel/a v Česku dvacet minut, na Bali pojedeš hodinu. Jsou zde běžné velké propady vedle silnic a každé uklouznutí tě klidně může stát i život.

Místní tě berou jako bohaté turisty a vidí možný příjem. To znamená, že se tě budou snažit za každou cenu natáhnout. To, co by místním dali za v přepočtu deset korun, ty budeš mít za 300 Kč. Rozdílná cenová politika pak panuje například i v zoo, kde turista za vstup zaplatí okolo 500 Kč, místní to nemá ani za 100 Kč.

Mé zkušenosti

Jsem velmi ráda, že jsem měla tu možnost podívat se na Bali a odnesla jsem si odtud mnoho zážitků. Jelikož ale nejsem ten dovolenkový typ člověka, který by se nejraději slunil na pláži, a vadí mi příliš turistů, Bali mě spíše zklamalo, než nadchlo. Každý na to ale může mít svůj názor a rozhodně nikoho neodrazuji od toho se na ostrov vydat.

Přijde mi důležité, aby lidé znali Bali z obou stran a nikoliv pouze z nádherných videí na TikToku. Předtím, než se na místo vydáš, bys měl/a vědět, že se zde nachází mnoho chudých lidí a všechny ulice jsou špinavé. Turistické atrakce tě vyjdou na mnoho peněz a místní se z tebe neustále budou snažit vytáhnou peníze.

Zdroj: @anettt.h

Tak co, vydáš se na Bali?