Denně na pleť nanášíme desítky produktů, aniž si přečteme jejich etikety. Jaké to může mít následky a kde clean beauty kosmetiku hledat, se dozvíš v článku.
Běžná kosmetika obsahuje spoustu škodlivých chemických látek. Proč? Protože je to levné. Stejně jako jiné řetězcové firmy i kosmetický průmysl vyrábí levné produkty za cenu toxického složení. Tyto syntetické látky obsažené v kosmetice pak mají negativní dopad na tvé zdraví i na planetu.
Největší boom ohledně tohoto tématu vznikl v roce 2019, kdy vyšel dokumentární film Toxic beauty, ve kterém bylo odhaleno, že spousta důvěryhodných kosmetických produktů je často spojována i s vážnými onemocněními, jako je třeba rakovina.
Clean beauty kosmetika na rozdíl od té běžné neobsahuje tyto toxické látky a zároveň často bývá šetrnější i k životnímu prostředí a ke zvířatům.
Neexistují však jistě stanovené definice clean beauty, a tak záleží na každé značce, jak k čistotě produktu přistoupí. Proto může být tento pojem zavádějící a často i zneužitý marketingovými firmami. V posledních letech se totiž díky zvyšujícímu se zájmu o ekologii stal pojem clean beauty trendem.
Tyto látky totiž můžou způsobovat i rakovinu, neplodnost, hormonální imbalanci nebo alergické reakce.
V první řadě je důležité naučit se číst etikety produktů. Pomocníkem ti může být Skin Deep guide, kde si můžeš jednotlivé látky vyhledat a zjistit tak jejich škodlivost. Českou alternativou je online encyklopedie od Bioo.
Pokud si chceš hledání ještě usnadnit, stáhni si aplikaci Think Dirty. Stačí naskenovat barcode a vyjede ti podrobná analýza složení.
Přírodní kosmetika je cenově dražší, protože obsahuje kvalitní látky, a ne levné chemikálie, které jsou škodlivé. Zároveň je důležité si uvědomit, že kupování běžné kosmetiky, která obsahuje syntetické látky, dlouhodobě vysušuje a ničí tvoji pleť. Ty pak musíš produktů kupovat víc a víc, abys napravil/a škodu, kterou kosmetika způsobila, a utratíš tedy i tak spoustu peněz.