Co ve skutečnosti stojí za strachem ze žraloků, který mnoho lidí prožívá? Tuto otázku zkoumá skupina výzkumníků v Kalifornii, kteří se snaží porozumět fenoménu nazvanému „The Jaws Effect“.
Čím dál častějším tématem mezi lidmi je strach ze žraloků nebo strach z vody a oceánů, který jse mnohdy podmíněn také tím, co ve vodě a v oceánech žije. Podle výzkumníků v Kalifornii, kteří se tímto začali více zabývat, za to může film z roku 1975 Čelisti. Podle nich právě tento film hraje klíčovou roli ve vzniku strachu ze žraloků, a to u celé generace lidí.
Psycholožka Gabriella Hancock pracující ve spolupráci se Shark Lab na Cal State Long Beach tvrdí, že se lidé nesetkávají s přirozeným strachem ze žraloků. Ve skutečnosti se zdá, že tento strach je naučený a posilovaný sociálním prostředím. Dokazují to i studie na pětiměsíčních kojencích, kteří vůči žralokům nevykazují žádné známky strachu.
Dalším důležitým faktorem jsou média, která mají na budování strachu ze žraloků obrovský vliv. Projevuje se to zejména v populárních médiích, která často zveličují nebezpečí, jenž žraloci představují. Zdá se, že obrazy, které ukazují žraloky a lidi na pláži, jak spolu koexistují, mají naopak pozitivní účinek a mohou napomoci k odbourání strachu.
Obecně pro žraloky platí, že mají tendenci se vyhýbat věcem, které jsou větší než oni, včetně lidí. Jak řekl ředitel Shark Lab, Chris Lowe, pravděpodobnost, že by tě žralok kousl, je velmi nízká a srovnatelná s pravděpodobností, že vyhraješ v loterii Powerball.
Výzkumníci se snaží šířit informace, které jsou založené na vědeckých důkazech, aby tak změnili postoje ke žralokům. Doufají, že lepší informovanost o těchto zvířatech může pomoci zmírnit strach a posílit uvědomění o tom, že útoky žraloků jsou mimořádně vzácné. Ačkoliv je tento strach hluboce zakořeněný, je důležité si zjišťovat pravdivá fakta, ne pouze sledovat, co píší média. To může pomoci lidem vybudovat si pozitivnější pohled na tyto fascinující tvory a osvobodit se od strachu, který pochází často z fiktivních představ a nadsazených zpráv.
Zdroje: National Geographic, CBS News, Live Science