Obliba filtru z TikToku rozdělila uživatele kvůli jeho problematickému potenciálu na dva nesmiřitelné tábory. Jedni ho kritizují za zkreslování našeho vnímání reality a druzí se ho nemůžou nabažit.
Filtry na sociálních sítích, které z nás jedním kliknutím udělají legrační zvířátka, nebo vylepšují náš vzhled, nejsou rozhodně ničím novým. V případě filtru Bold Glamour se nicméně laťka v této kategorii posouvá na next level. Zároveň vyvolává kontroverzi a úvahy o všeobecné posedlosti dokonalostí.
Čím se však tato funkce liší od ostatních dostupných filtrů krásy? Přesahuje rámec prostého zkrášlení nebo efektu líčení a přináší výsledky připomínající spíše umělou inteligenci nebo plastickou chirurgii.
Vyhlazuje, modeluje a zeštíhluje obličej, působí jako kříženec silné výplně kyselinou hyaluronovou a zákrokem na odstranění bukálního tuku. Kromě toho také zmenšuje póry, rozjasňuje pleť, bělí zuby, rozzáří oči a dokonce nanese závoj očních stínů na víčka. Výsledek je zkrátka neskutečný a odráží současné standardy krásy.
Podle údajů, které uvádí web BoF, je popularita tohoto filtru impozantní a stále roste: „V úterý odpoledne bylo zveřejněno 6,8 milionu videí s tímto filtrem a hashtag #boldglamourfilter měl 60,8 milionu zobrazení. Ve čtvrtek ráno už bylo zveřejněno 9,3 milionu videí a hashtag dosáhl 109 milionů zhlédnutí.“
S tím, jak se filtr šíří, roste i kontroverze ohledně jeho používání. Uživatelé jsou rozděleni na dva tábory. Někteří jsou vděční za tool, jenž jim umožňuje vylepšit svůj vzhled během několika sekund a bez zdlouhavého líčení. Další v něm vidí zábavný a neškodný způsob, jak si pohrát se svou image. Jednoduchý trik, jak bez námahy získat bezchybný vzhled a usnadnit zveřejňování obsahu na TikToku.
Obavy však převažují nad nadšenými komentáři. Bold Glamour byl některými uživatelkami označen za strašidelný, problematický a příšerný. Kelly Strack prohlásila: „Tento filtr by měl být nelegální“; @chars0far napsala: „Tento filtr by mě emocionálně zničil, kdybych byl jen o pár let mladší“, zatímco další komentáře se nesly v duchu: „Jak přiživit nízké sebevědomí“, „Pokud si nechcete kazit den, nezkoušejte ho, protože se kvůli tomu budete cítit jen blbě“.
Nejčastější výtkou je to, že si pohrává s nejistotou lidí a nutí je toužit po standardizovaném ideálu krásy, který má tendenci potlačovat jedinečné rysy každého z nás.
Dalším problémem je extrémní přesnost filtru. Mnoho uživatelů ho testovalo a zkoušelo se pohybovat, nosit brýle, škrábat se na nose nebo si zakrývat obličej různými předměty, aby ho rozhodili. Na rozdíl od jiných filtrů nevykazuje žádný glitch. Filtr zůstává na obličeji přilepený s chirurgickou přesností, takže je obtížné rozlišit realitu od fikce, což samo o sobě může vzbuzovat pocity nejistoty a další problémy související s vlastním tělem a image, zejména u mladších uživatelů.
Co si o tom myslíš ty? Je Bold Glamour neškodný trik na vylepšení vlastního vzhledu, nebo potenciální hrozba?