Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Proč jsou kočky symbolem magie?

Ve starověkém Egyptě se k nim modlili. Ve středověku je zase nenáviděli. Vždy za sebou ale vláčely mlhu magie, která je po staletí pronásleduje. V článku se dočteš, jak to vlastně je a bylo s kočkami v průběhu věků.

Ať už je miluješ nebo nenávidíš, kočky jsou něčím zvláštní. Přes jejich eleganci a trochu sobeckost jako by nám ukazovaly, co vše v minulosti dokázaly. Že ony jsou ti GOATs. Podle odborníků sice žijí s lidmi v jejich domácnostech, od svých divokých předků se ale moc neliší ani vzhledem, ani chováním, někteří ji proto nepovažují za plně zdomácnělou. Teď žijí v době, ve které jsou (v těch šťastných případech) opečovávány a milovány, ale vždycky to tak nebylo.

Zdroj: Pinterest @catpfpzone

KOČIČÍ SARKOFÁGY?

Do Evropy se kočky podle genetických testů dostaly právě z Egypta, kde tedy začíná jejich rollercoaster příběh dějinami. Ve starověkém Egyptě kočky zaujímaly roly bohyně Basket. Byla známá svou laskavostí a ušlechtilostí, ale měla i své alter ego, kterým dokázala, že si s tebou umí hrát jako kočka s myší. Bohyně Basket a bohyně Sachmet utvářely jedno božstvo, které tvořilo část podoby bohyně lásky Hathory. Egypská mytologie je crazy, i know. Long story short: Basket byla vyobrazovaná jako kočka, a tím se tahle zvířata stala velmi populární až modlitební. Egypťané je vnímali jako posvátné.

Černé kočky obzvlášť byly známé jako průvodkyně boha smrti. Věřili, že když se k černým kočkám budou chovat hezky, jejich smrt bude poklidná. V hrobkách se později našly kočičí šperky a sarkofágy. V hrobě na Kypru byl nalezený 9500 let starý hrob, ve kterém byl pohřbený člověk i se svou kočkou. No co vám budu povídat, doufám že jsem byla v minulém životě staroegyptská kočka, která si jen chilluje a nosí kočičí chainy.

PLOT TWIST: WE HATE YOU NOW

Středověk pro naše chlupaté miláčky nebyl tak štědrý. V raném středověku byly kočky sice oblíbeným prostředkem k hubení krys v období morové epidemie, kdy se cena dospělé kočky mohla vyšplhat až na cenu celého prasete, ale postupem času se jejich reputace zhoršovala.

Zdroj: Pinterest @xineann

Při popularizaci křesťanství se symbol koček rázem otočil. Křesťané neuznávali polyteistický pohled na náboženství Egypťanů a jejich víra ve více bohů se jim až příčila. Tyto myšlenky podporoval i papež. Proto se kočky (jako božské stvoření) staly symbolem Satana nebo představitelem Satana samotného. Říkalo se, že přináší smůlu a smrt a mají být vyhubeny.

Zdroj: Pinterest @shopmimimiller

PROCESY S ČARODĚJNICEMI MOC NEPOMOHLY

Zde kočičí magie nabírá na jiné obrátky. Z prvního dobře zdokumentovaného čarodějnického procesu se dočteme o třech ženách, které mají doma kočku jménem Sathan. Sathana nosily všude s sebou, krmily ho nadstandartní potravou a údajně i vlastní krví na popud černé magie. Sathan měl být příčinou smrti muže, který čekal dítě s jednou z žen, ale nechtěl si ji vzít. Podezřelý byl i Sathanův věk, který přesahoval více než patnáct let, což v té době u koček nebylo normální. Za svůj život měl napáchat mnoho škody a zabít spoustu dobytka, který byl vzácným zdrojem potravy.

Sathan byl u všech vyšetřování přítomen a jeho příběh se rozšířil po celé Británii. Můžeme proto říct, že je jedním z mnoha důvodů, proč jsou kočky nejen spojovány s čarodějnicemi, ale i s pověrami.

Zdroj: Pinterest @shopmimimiller

Postupem času a s upadáním popularity církve se i kočky začaly vracet na dvorky statků a farem jako spolehliví deratizátoři. A s vynálezem kočkolitu se pak v druhé polovině 30. století dostaly až k nám na gauč a kočky jsou brány spíše pozitivně. Pro každého cat person jsou to zlatíčka a jejich vibe se nedá nahradit. Najdou se ale i lidé, kterým se naježí husina, když vidí černou kočku přecházet ulici. Jsi jeden z nich?

Zdroje : Equichannel.cz, Cheshireandwain.com

Přispěj na granulky pro Feríska🐈💕🐾

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.