V posledních týdnech se čím dál tím více mluví v souvislosti s válkou na Ukrajině o Kaliningradu. Kde vůbec leží a proč je tak problematický?
Kaliningradská oblast s hlavním městem Kaliningradem leží u Baltského moře, přímo mezi Litvou a Polskem. Jedná se o ruské území, které ale se samotnou Ruskou federací nesousedí a které je rozlohou veliké asi jako pětina České republiky. Žije na něm téměř 1 milion lidí, většinou Rusové, Bělorusové nebo Ukrajinci.
Až do roku 1946 patřila tato oblast Německu. Kaliningrad byl tehdy Královec a do rukou Sovětského svazu byl předán v roce 1945 Postupimskou dohodou. Dodnes se jedná o geograficky významnou oblast – leží na břehu Baltského moře a v jejím hlavním městě Kaliningradu se nachází pro Rusy důležitý přístav. Jako jediný na jejich teritoriu totiž v zimě nezamrzá, a může tak fungovat po celý rok. Kaliningradská oblast je navíc velmi militarizovaná. Ruská federace na její území rozmístila jaderné střely a oblast je základnou její baltské flotily.
Co je ale občas výhodou, je v posledních týdnech značným problémem. Kaliningrad leží mezi dvěma zeměmi nejen Evropské unie, ale také Severoatlantické aliance. Když byly na Rusko a některé zboží uvaleny sankce, měl Kaliningrad specifické postavení. Na jeho území se totiž od začátku ruské invaze na Ukrajinu dostává kvůli uzavření vzdušných prostorů zboží jedině lodí nebo pozemními cestami – a ty se Litva rozhodla blokovat.
Ruská federace označila litevskou blokádu za nepřijatelnou a požaduje její ukončení. Litva ale odmítá, že by se jednalo o blokádu, a zdůrazňuje, že pouze požaduje dodržování sankcí, které schválila Evropská unie. Blokáda navíc nezasahuje základní zboží, jídlo i léky jsou stále do oblasti dodávány. Litva se pouze snaží zamezit dovozu zakázaných artiklů, například ocelových výrobků a stavebních materiálů. Před několika hodinami došlo nicméně ze strany Litvy k dalším omezením - například ohledně dovozu alkoholu, dřeva nebo cementu.
Kaliningrad je přesnou ukázkou toho, jak opatrná musí rétorika států NATO v současné době být. Stačí mírná eskalace vztahů mezi členskými státy a Ruskem a obratem hrozí reálný konflikt. Nezdá se ale být pravděpodobné, že by v Kaliningradské oblasti taková hrozba v nejbližší budoucnosti byla.