Pátek třináctého s sebou nese děsivou pověst, podle které se ti pokazí, co se dá. Kde se tato tradice vzala a je pátek 13. pro někoho šťastným dnem?
Obávaný pátek třináctého zná každý z nás. Lidé věří, že v tento den mají smůlu a může se jim přihodit něco tragického. Koneckonců, když se nám v tento den něco nepovede, můžeme to svést na datum, stejně jak svádíme smůlu na Mercury retrograde!
Fenoménem pátku třináctého se zabývaly spousty vědců, kteří však nikdy nezjistili racionální důvod, proč by se lidé měli tohoto data bát. Nezjistili ani přímou shodu se smolnými událostmi a děsivým pátkem.
Stejně jako vědci nezjistili důvod, proč se lidé v tento den tolik bojí, nezjistili ani přímý původ a vývoj pověry. Jednou z možností je samotné číslo 13. Západní kultury vnímají číslo dvanáct jako číslo naplnění a úplnosti. Máme 12 měsíců v roce, 12 znamení zvěrokruhu, 12 Olympských bohů, 12 apoštolů apod. Na základě toho je číslo 13 vnímané jako smolné, protože je za hranicí úplnosti.
Další možností, proč vnímáme číslo 13 za špatné, je, že při poslední večeři byl třináctým hostem Jidáš.
Pokud se zajímáš o manifestování, tak jistě víš, že myšlenka má velkou sílu. Lidé jsou neskutečně pověrčiví a právě taková myšlenka typu „Dnes je pátek třináctého, určitě se mi stane něco špatného,“ může smůlu přivolat. Snadno si představíme špatný výsledek a průběh situací a smůlu hledáme v každé činnosti, co daný den vykonáváme.
Na pátek třináctého si bere mnoho lidí volno, aby mohli trávit den v pohodlí domova, a tak nic nepokazit. Dále lidé nepodstupují důležité lékařské zákroky, při přecházení cesty se raději podívají 4x a stejně tak si po sobě důkladně kontrolují zprávy.
I přes děsivou pověst je pátek třináctého pro některé šťastným dnem. Například v Itálii je za smolný den považován pátek 17. a 13 je pro ně šťastné číslo. Pro pohany je tento den také šťastným. Spousta lidí si v tento den sází loterii a hledají štěstí v neštěstí a nenechají se ovlivnit sílou myšlenky.
A co ty? Věříš na pátek třonáctého? A co v tento den (ne)děláš?