Toxická touha po zeštíhleném obličeji a vyrýsovaných lícních kostech vede celebrity k podstoupení bukální lipektomie. Proč je operace, během které dochází k odstranění přebytečného tuku v oblasti lící, v dlouhodobém horizontu špatnou volbou?
Minulý rok způsobila Chrissy Teigen pořádný poprask, když se ve stories na Instagramu přiznala, že podstoupila lipektomii, operaci k odstranění bukálního tuku z tváří. Ve videu modelka prohlásila, že je z výsledku nadšená, a tím předznamenala trend, který je dnes populární zejména mezi celebritami posouvajícími beauty standardy až do absurdních rozměrů.
Poslední hvězdou, jež si údajně nechala vyrýsovat obličej odstraněním tuku z tváří, je Lea Michele. Herečka ze seriálu Glee zveřejnila selfie, na kterém její rysy vypadají mnohem propadlejší a linie čelisti výraznější než na starších fotografiích.
Léta sledování konturovacích tutoriálů a legií supermodelek v čele s Bellou Hadid nám vštípily do hlavy šílenou myšlenku, že pokud chceme být krásní, musíme mít výrazné lícní kosti, a tak se odstranění „baculatých“ tváří zdá jako poměrně snadný způsob, jak tohoto cíle dosáhnout.
Současné beauty standardy jsou už tak příliš vyčerpávající a nerealistické. Ať už má člověk jakoukoliv postavu, vždycky se najde někdo, kdo nás za ni bude kritizovat. Nemůžeme mít přirozené rysy obličeje, nesmíme mít viditelné póry, strie, tuk a nedej bože vrásky od smíchu. Teď dokonce nesmíme mít ani tváře. Skutečnost, že se jedná o ambulantní zákrok, který mnohdy nevyžaduje dlouhý pobyt v nemocnici, ještě navíc zvýšil poptávku po této proceduře. Prosím, zastavme tohle kolektivní šílenství!
Možná jsme zvyklí obsedantně zkoumat fotografie celebrit před a po plastických operacích (kdo je bez viny, nechť hodí iPhonem!), ale nikdy se nedozvíme, co přesně podstoupili a které části jejich tváře se tyto zákroky týkají. V případě lipektomie je odstraněnou oblastí bukální tukový polštářek, masa tuku, která leží mezi lícními kostmi a čelistí a významně se podílí na tvaru obličeje. Má ji každý z nás, ale její velikost se u jednotlivých osob liší. Čím více je bukálního tuku, tím je obličej „kulatější“.
Jeho odstraněním se zvýrazní struktura obličeje, lícní kosti a samozřejmě i prohloubené oblasti mezi tvářemi a čelistí, čímž tvář rázem získá tolik kýžený vzhled modelky. Samotný zákrok kliniky estetické medicíny prezentují jako „jednoduchý“. Chirurg vede řez v dutině ústní, odstraní přebytečný tuk a ranky sešije vstřebatelnými stehy. Protože je řez veden z vnitřní strany lící, jizvy na vnější straně obličeje nejsou žádné. Po zákroku je třeba dbát na zvýšenou ústní hygienu kvůli prevenci infekce a dodržovat alespoň týden tekutou formu stravování.
Stejně jako v případě foxy eyes, zvětšování rtů a dalších estetických zákroků, jejichž popularita v posledních letech nabírá na obrátkách nejen díky sociálním sítím, nikdo nemyslí na zadní vrátka a nebere v potaz možná rizika a následky v dlouhodobém horizontu. Mezi možné (i když poměrně vzácné) komplikace patří náhodné poranění slinné žlázy nebo obličejových nervů, nejčastější riziko je ale spojeno s přibývajícím věkem.
Největším problémem při odstranění tuku z bukální oblasti je, že s přibývajícím věkem rysy naší tváře přirozeně ztrácejí pevnost a objem, což znamená, že lidé, kteří zákrok podstoupili v mladém věku, budou v obličeji ještě více propadlí a v pozdějších letech budou působit ještě hubenějším a potenciálně starším dojmem. Jelikož je bichectomie nevratná, jediným způsobem, jak oblast tváří znovu vypnout, by tedy bylo přistoupit k dalšímu chirurgickému zákroku, který by tentokrát měl objem tváři znovu přidat. Bizarní začarovaný kruh se tak uzavírá. Celou situaci výstižně popsala na Twitteru spisovatelka Imogen West-Knights.
Určitě nejsem první, kdo ti to řekne, a nebudu (snad) ani poslední: Naše těla nejsou něco, co si můžeme vyzkoušet a jednoduše sundat, jako třeba mikrosukni Miu-Miu, puffer bundu The North Face nebo cyklo brýle Balenciaga. Jednou je trendy zvětšování pozadí po vzoru Kim Kardashian, následované foxy eyes podle Belly Hadid, pak zase zvětšování a opětovné zmenšování prsou. A cyklus končí devadesátkovým „heroin chic“ tělem Kate Moss. Kolotoč trendů se pravděpodobně nikdy nezastaví, takže v určitém okamžiku bude muset každý z nás učinit rozhodnutí, jestli není lepší z něj vystoupit a celé to divadlo sledovat raději zpovzdálí.