Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Proč dochází v USA k tolika masovým střelbám? Výzkum naznačuje, že je to kvůli zbraním

Hromadné střelby jsou ve Spojených státech častější než v kterékoli jiné vyspělé zemi. Jediný faktor, který to může vysvětlit, je rozšíření střelných zbraní v zemi.

Spojené státy jsou známé svou výjimečností v mnoha oblastech, ale jedním z problémů, který stále mate příznivce i odpůrce, je vysoký počet masových přestřelek v zemi. Velký počet zbraní v Americe je jedinou proměnnou, která může tento jev vysvětlit, píše The New York Times. Podle studie Alabamské univerzity tvoří Američané 4,4 % světové populace, ale vlastní 42 % všech zbraní na světě. V letech 1966–2012 tvořili Američané 31 % všech masových střelců.

Někteří tvrdí, že americká společnost je neobvykle násilná nebo že rasové rozpory oslabily sociální vazby. Jiní se domnívají, že se občanům nedostává odpovídající psychiatrické péče. Výzkum však ukázal, že tato vysvětlení jsou mylná. Rostoucí počet výzkumů naznačuje, že vztah mezi mírou vlastnictví zbraní v dané zemi a pravděpodobností masové střelby v této zemi zůstává zachován i po vyloučení Spojených států.

Podle těchto údajů není duševní zdraví hlavním faktorem vysokého počtu masových střeleb ve Spojených státech. Míra výdajů na péči o duševní zdraví, počet odborníků na obyvatele a míra závažných duševních poruch ve Spojených státech jsou srovnatelné s jinými bohatými zeměmi. Stejně tak rasová rozmanitost a další ukazatele sociální soudržnosti mají jen malou souvislost s úmrtími způsobenými střelnými zbraněmi. Kromě toho se dle studií zdá, že nezáleží na tom, zda populace hraje videohry více nebo méně. Američané nehrají videohry častěji než lidé v jiných vyspělých zemích.

Podle průlomové studie, kterou provedli Franklin E. Zimring a Gordon Hawkins z Kalifornské univerzity v Berkeley, je kriminalita ve Spojených státech jednoduše smrtelnější, nikoliv rozšířenější. Newyorčan je stejně pravděpodobně okraden jako Londýňan, ale je 54krát pravděpodobnější, že při tom bude zabit. Ukázalo se, že zákony o kontrole zbraní snižují počet vražd spáchaných střelnými zbraněmi, z čehož vyplývá, že zbraně samy o sobě způsobují násilí.

Někteří tvrdí, že masové střelby nejsou ve Spojených státech tak časté, jak se běžně předpokládá, a odvolávají se na studii z roku 2016, podle níž počet úmrtí v důsledku masové střelby ve Spojených státech činí 1,5 na milion obyvatel. Tato studie však zjistila, že ve Spojených státech došlo ke 133 masovým střelbám, zatímco ve Finsku pouze ke dvěma a ve Švýcarsku k jedné.

Závěrem lze říci, že vysoký počet masových střeleb ve Spojených státech lze vysvětlit velkým počtem zbraní v zemi. I po vyloučení Spojených států zůstává vztah mezi mírou vlastnictví zbraní v dané zemi a pravděpodobností masové střelby zachován. Jiná vysvětlení, jako je duševní zdraví, rasová rozmanitost a sociální soudržnost, byla vyvrácena. Spojené státy mají také jedny z nejslabších kontrol, pokud jde o to, kdo si může koupit zbraň a jaké typy může vlastnit.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.