Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Proč day drinking hituje jinak? Podívali se na to vědci

Dáš si v létě rád*a pivko na koupáku, nebo margaritu na dovolence? Tak možná budeš opilejší rychleji – teď zjistili proč.

Pokud ti přijde, že se na sluníčku během dne opiješ mnohem rychleji, než když piješ klasicky večer, tak asi nejsi sám*sama. Překvapivě pro to neexistuje mnoho klinických studií, ale o svůj názor na to, jaký vliv má day drinking na člověka se nedávno podělili psychiatři*psychiatričky a experti a expertky na alkohol.

Nemáš takový limit

Pokud piješ přes den na pláži, nejsi zpravidla tak omezený*á časem, jako když začneš večer, je pak snazší vypít toho více a nemít kontrolu nad tím, kolik drinků jsi měl*a. Zároveň vlivem toho spíše zapomeneš na jídlo, a pití na prázdný žaludek zvyšuje efekt alkoholu. Pokud piješ něco sladkého jako margaritu, tak toho zároveň vypiješ více, protože cukr zpomaluje vstřebávání alkoholu do krevního oběhu, a ty si tak přijdeš opilá*ý později, než normálně.

Narušuje to tvůj spánkový režim méně

Nehledě na to, kdy alkohol konzumuješ, funguje jako sedativum, nepomáhá ale na spánek. Lékařka Sandra Luyindula řela pro HuffPost: „Hodně lidí si myslí, že jim alkohol pomůže spát, ale vlastně funguje úplně naopak, narušuje spánek. Pravděpodobněji se probudíte v noci, pokud jste pili předtím, než jste šli spát.“ Z toho vyplývá, že čím větší mezera je mezi konzumací alkoholu a tvým spánkem, tím lépe, protože má tělo čas ho odbourat.

zdroj: Pinterest

Rychleji se dehydratuješ

Pokud piješ přes den v létě a je teplo, jsi snadněji dehydratovaný*á, což zvyšuje efekty intoxikace. Během opravdu horkého dne vypotíš více tekutin, než přijímáš, čímž ztrácíš také sodík a minerály, které pomáhají tělu normálně fungovat a zpracovat alkohol. Navrch toho alkohol má sám dehydratující účinky a častěji tě nutí chodi na záchod, což jen zvyšuje tvou dehydrataci.

Budeš mít dřív kocovinu a silnější hang-xiety

Pokud se tvůj poklidný brunch změní v bottomless mimosa brunch, tak tě kocovina možná dostihne už během večeře a hang-xiety (tedy pocit úzkosti spojený s konzumací alkoholu) mívá dle psychologů a psycholožek silnější dopady. Alkohol je depresant, takže tvoje low bude tak nízká jako vysoká byla tvoje high na něm. Abys předcházel*a kocovině měl*a bys ideálně pít skleničku vody na skleničku alkoholu, který máš.

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.