Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Proč bys neměl*a bezhlavě crushovat K-pop idols?

K-pop idols vypadají jako ze žurnálu. Jejich agentury pracují dnem i nocí, aby byly všemi vnímaní jako perfektní a bezchybní.  Co se ale schovává za perfektní fasádou těchto celebrit? Co je to „Burning Sun“ a jak tento skandál navždy změnil pohled na K-pop idols?

Trigger warning: článek obsahuje zmínky o sexuálním násilí!

BTS, Stray Kids, New Jeans nebo Blackpink. Na první pohled se opravdu můžou zdát dokonalí – skvěle zpívají, tancují, mají neskutečnou energii a dřou až na krev. Sypou album za albem, vystupují na Coachelle nebo se objevují ve všech možných talk shows a rozhovorech.

Máme pocit, že je známe, soucítíme s nimi, smějeme se s nimi, milujeme je a často jsme jimi až nehezky posedlí (guilty). Jsou to ale lidé z masa a kostí, stejně jako my. A i oni chybují, i oni jsou někdy ti „bad guys“.  

BBC nedávno uvedla hodinový dokument zabývající se kauzou, která změnila K-pop. Díky dokumentu se skandálem Burning Sun dostal do hledáčku nejen korejských medií. Tak se společně pojďme vydat do minulosti.

Burning Sun skandál explained

Celý skandál nastartoval v roce 2019 případ muže, který se v klubu Burning Sun stal svědkem obtěžování mladé ženy, jíž se snažil pomoct, a i přesto byl bezdůvodně zatčen. Poté, co pochopil, že u policie nepochodí, se rozhodl celý incident zveřejnit na internetu. 

V reakci na tento incident se začaly dostávat na povrch další podobné příběhy z klubu, jejichž řešení se ujala Metropolitní policie v Soulu. Ta krátce na to začala objevovat důkazy, které šokovaly celý svět. Díky anonymnímu tipu se na internet dostaly také nahrávky, ve kterých známý zpěvák skupiny BIGBANG Seungri nabádal personál klubu k nabízení prostitutek zahraničním investorům.

I celebrity jsou jen lidi…

Policejní práce nabrala na obrátkách ve chvíli, kdy v telefonu korejského zpěváka Joonyoung Junga našli zprávy z několika skupinových konverzací. Ty obsahovaly tajně pořízené záběry sexuálních aktů ze zmíněného klubu. A nebyl jediný. Choi Jonghoon, kytarista skupiny FT Island, zde také sdílel videa zobrazující znásilnění silně podnapilé ženy právě v prostorech klubu. Přiznal se i k úplatkům, díky kterým se vyvlékl ze skandálu týkajícího se řízení pod vlivem alkoholu.

Kam se obrátit pro pomoc, pokud jsi ty nebo tvůj blízký*a zažil*a sex. násilí:

Korejská veřejnost, pro kterou je sex a sexuální obsah naprostým tabu, byla uniklými materiály rozhořčená a pobouřená. Skandál takových rozměrů nemá v Koreji obdoby a úplně rozbil iluzi perfektních K-pop idols. Všichni účastníci konverzací, nehledě na to, zda posílali nevhodná videa a fotky, byli okamžitě veřejností donuceni odejít z hudební branže a stáhnout se do ústraní.

Jihokorejky z hnutí 4B nechtějí děti, sex ani manželství. Bojují tak proti patriarchátu

@_00_3_12

A jaká je dohra?

Tři hlavní aktéři skupinových konverzací - Seungri, Joonyoung Jung a Jonghoon Choi byli stíháni a dostali trest odnětí svobody.

  •  Seungri - trest byl snížen z tří let na rok a půl. Nyní je na svobodě.
  •  Joonyoung Jung - trest byl snížen z šesti let na pět let, má pětiletý zákaz práce s nezletilými a povinnou ústavní léčbu
  • Jonghoon Choi - trest byl snížen z pěti let na dva a půl roku, má pětiletý zákaz práce s nezletilými a povinnou ústavní léčbu. Nyní je na svobodě.

Seungri a Jonghoon Choi se po svém propuštění snaží opět získat srdce svých fanoušků a fanynek, Jonghoon Choi se dokonce od letošního roku pokouší o comeback v Japonsku.

Zbylých pět účastníků bylo součástí soudního řízení jako svědci, a i přes části nesouhlas veřejnosti se mnoho z nich vrátilo zpět k hudbě a žijí, jako by se nic nestalo. Např. zpěvák a producent Yong Junhyung, který prý pouze viděl jedno ze zmíněných videí, nyní randí se zpěvačkou Hyunou, korejskou IT girl, čímž je opět ve spotlightu a sklízí velké množství kritiky. V roce 2013 tvořil pár se zpěvačkou Goo Hara, která přispěla k rozřešení Burning Sun skandálu, ta pár měsíců po skandálu spáchala sebevraždu.

Burning Sun skandál sahá i mimo hudební branži a je opravdu velmi složitý a komplexní. Pokud tě zajímá vice detailů, doporučuji zhlédnout dokument Burning Sun: Exposing the secret K-pop chat groups.

Není všechno zlato, co se třpytí

Jak jsem už zmínila, celebrity možná můžou navenek působit nevinně. Díky svému vystupování a působení na sociálních sítích nám můžou navozovat pocit, že jsou nám blízké, že je přece známe. Opak je ale pravdou, a velmi často se pod tím vším pozlátkem schovává něco, co vidí jen jejich nejbližší okolí.

Jejich skutečnou tvář bohužel nikdy nepoznáme. Tak se příště raději pozastav, než budeš někým slavným obsessed.